Aktualności

na zdjęciu uczestnicy biegu

X Bieg Gryfa Kaszubskiego

W ostatnią sobotę lipca po dwuletniej pandemicznej przerwie zebrali się w Juszkach miłośnicy biegania w pięknych okolicznościach przyrody, aby zmierzyć się bezpośrednio.

W ostatnich dwóch latach organizowaliśmy w Juszkach biegi w innej formie. Wytyczyliśmy trasy, opublikowaliśmy w internecie mapki i każdy chętny mógł „zaliczyć” trasę biegnąc, idąc z kijkami lub jadąc na rowerze. Po biegu/marszu/jeździe można było przyjść do sołtysa Juszek Karola Wysieckiego po mały upominek. Trasy były dostępne przez 3 tygodnie wakacyjne i w tym czasie z możliwości zaliczenia indywidualnie Biegu Gryfa Kaszubskiego skorzystało wiele osób.

W tym roku z radością zaprosiliśmy uczestników do tradycyjnej formy biegów ze startu wspólnego. Jak w poprzednich latach biegi odbywały się na 3 dystansach: Bieg Skrzatów, 1800 m i 7 km. Bazą organizacyjną oraz miejscem startu i mety był plac sołecki położony przy drodze prowadzącej do Wąglikowic/Lizaków. Na placu zorganizowane było biuro zawodów, gdzie można było się zapisywać na bieg. Tu odbywała się rozgrzewka oraz rozdanie nagród.

Bieg Skrzatów odbywał się w tym roku na nowej trasie prowadzącej od placu do krzyża rodziny Pik i z powrotem na plac. Dzieci goniły Królika, w którego tradycyjnie wcielał się sołtys Karol Wysiecki. Było dużo emocji i radości. W biegu najmłodszych wzięło udział łącznie 15 dzieci. „Królik” przyznał na mecie, że musiał dobrze wyciągać nogi, żeby być przed najszybszym zawodnikiem! Liczymy na to, że podobnie, jak w poprzednich latach nasi najmłodsi uczestnicy w przyszłości przejdą do rywalizowania na dłuższych dystansach.

Zwycięzcy Biegu Skrzatów:

I miejsce – Julian Rolbiecki z Sarnów

II miejsce – Agata Zielińska z Dębrzyna

III miejsce – Jan Tym z Wąglikowic

Pół godziny po najmłodszych na trasy ze wspólnego startu wyruszyli zawodnicy na dystansach 1800 m i 7 km. Początkowo zawodnicy biegli wspólnie, po około 1 km zawodnicy krótszego dystansu wracali na plac, a pozostali skręcali w prawo w kierunku Lizaków. Już po 6 minutach i 15 sekundach od startu pojawił się na mecie pierwszy zawodnik z trasy 1800 m. W biegu łącznie wzięły udział 33 osoby.

Zwycięzcy biegu na 1800 m:

I miejsce – Kamil Fąferko z Małego Klincza (zawodnik klubu UKS Olimpijczyk Skorzewo)

II miejsce – Franciszek Rolbiecki z Sarnów

III miejsce – Franciszek Kondratowicz z Londynu

Najszybszą kobietą na tym dystansie była Katarzyna Winiecka (zwyciężczyni sprzed lat Biegu Skrzatów).

Najlepsi zawodnicy na 1800 m w kategorii do 12 lat:

I miejsce – Franciszek Rolbiecki z Sarnów

II miejsce – Franciszek Kondratowicz z Londynu

III miejsce – Dariusz Zieliński z Dębrzyna

Najdłuższa siedmiokilometrowa trasa biegła w kierunku Lizaków, następnie zawodnicy skręcali w kierunku jeziora i leśniczówki Debrzyno. Na trasie ustawiono punkty z wodą i czekoladą. Trasa była urozmaicona, były górki i dołki, rzeczka, jezioro i łąki. Łącznie w tym biegu wzięło udział 24 zawodników.

Zwycięzcy biegu na 7 km:

I miejsce – Miłosz Kuczkowski z Wielkiego Klincza

II miejsce – Mateusz Marchewka z Wielkiego Klincza

III miejsce – Rafał Borzyszkowski z Wielkiego Klincza

Najszybszą kobietą na tym dystansie była Katarzyna Scharmach.

Wszyscy uczestnicy na mecie otrzymywali pamiątkowe medale. Po biegach nastąpiło rozdanie nagród dla zwycięzców. Przekazaliśmy też upominek najstarszemu zawodnikowi – panu Stanisławowi Wnukowi. Tradycyjnie też wszyscy uczestnicy mogli wybrać sobie nagrodę pocieszenia z fantów pozyskanych przez organizatorów.

Organizatorem głównym X Biegu Gryfa Kaszubskiego była rodzina Kropidłowskich. Sędziował Zbigniew Kropidłowski. Współorganizatorem było stowarzyszenie Wdzydzka Inicjatywa Rozwoju Turystyki oraz sołtys Juszek Karol Wysiecki z członkami Rady Sołeckiej.

Organizacja zawodów możliwa była dzięki środkom finansowym z budżetu Gminy Kościerzyna. Ponadto wsparcie uzyskano od Nadleśnictwa Kościerzyna, Lokalnej Organizacji Turystycznej „Serce Kaszub”, radnego powiatu kościerskiego Grzegorza Czajkowskiego, rodziny Kropidłowskich, pani Iwony Uba oraz państwa Marii i Michała Ziembiewiczów. Serdecznie dziękujemy.

Do zobaczenia za rok!

Nadesłane: Izolda Wysiecka

Autorzy zdjęć: Dominika Horodeńska-Winiecka, Julia Pik, Zbigniew Kropidłowski, Izolda Wysiecka.

Aktualności

Casting! Masz szansę zagrać w filmie

Julia Kowalski (która wyreżyserowała w 2015 roku film prezentowany na festiwalu w Cannes „Znam kogoś, kto cię szuka”) realizuje kolejny film, do którego zdjęcia odbędą się w dniach 3-13 stycznia 2023 r. na Kaszubach (Kościerzyna, Wdzydze i Wielki Klincz). Twórcy filmu poszukują odtwórców ról drugoplanowych.

Więcej

Stypendia Edukacyjne Gminy Kościerzyna dla uczniów i studentów

30 listopada 2022 r. na sali posiedzeń Urzędu Gminy Kościerzyna odbyła się uroczystość wręczenia Stypendiów Edukacyjnych Gminy Kościerzyna. Stypendia otrzymały osoby, które mogą pochwalić się nie tylko wysoką średnią ocen i udziałem w olimpiadach i konkursach, ale również osiągnięciami w działalności społecznej.

Więcej

Brak wypłat dodatku węglowego

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościerzynie informuje, iż nie realizuje wypłat dodatku węglowego dla osób uprawnionych ze względu na brak środków finansowych przekazywanych z budżetu Państwa.

Więcej