Aktualności

na zdjęciu uczestnicy biegu

X Bieg Gryfa Kaszubskiego

W ostatnią sobotę lipca po dwuletniej pandemicznej przerwie zebrali się w Juszkach miłośnicy biegania w pięknych okolicznościach przyrody, aby zmierzyć się bezpośrednio.

W ostatnich dwóch latach organizowaliśmy w Juszkach biegi w innej formie. Wytyczyliśmy trasy, opublikowaliśmy w internecie mapki i każdy chętny mógł „zaliczyć” trasę biegnąc, idąc z kijkami lub jadąc na rowerze. Po biegu/marszu/jeździe można było przyjść do sołtysa Juszek Karola Wysieckiego po mały upominek. Trasy były dostępne przez 3 tygodnie wakacyjne i w tym czasie z możliwości zaliczenia indywidualnie Biegu Gryfa Kaszubskiego skorzystało wiele osób.

W tym roku z radością zaprosiliśmy uczestników do tradycyjnej formy biegów ze startu wspólnego. Jak w poprzednich latach biegi odbywały się na 3 dystansach: Bieg Skrzatów, 1800 m i 7 km. Bazą organizacyjną oraz miejscem startu i mety był plac sołecki położony przy drodze prowadzącej do Wąglikowic/Lizaków. Na placu zorganizowane było biuro zawodów, gdzie można było się zapisywać na bieg. Tu odbywała się rozgrzewka oraz rozdanie nagród.

Bieg Skrzatów odbywał się w tym roku na nowej trasie prowadzącej od placu do krzyża rodziny Pik i z powrotem na plac. Dzieci goniły Królika, w którego tradycyjnie wcielał się sołtys Karol Wysiecki. Było dużo emocji i radości. W biegu najmłodszych wzięło udział łącznie 15 dzieci. „Królik” przyznał na mecie, że musiał dobrze wyciągać nogi, żeby być przed najszybszym zawodnikiem! Liczymy na to, że podobnie, jak w poprzednich latach nasi najmłodsi uczestnicy w przyszłości przejdą do rywalizowania na dłuższych dystansach.

Zwycięzcy Biegu Skrzatów:

I miejsce – Julian Rolbiecki z Sarnów

II miejsce – Agata Zielińska z Dębrzyna

III miejsce – Jan Tym z Wąglikowic

Pół godziny po najmłodszych na trasy ze wspólnego startu wyruszyli zawodnicy na dystansach 1800 m i 7 km. Początkowo zawodnicy biegli wspólnie, po około 1 km zawodnicy krótszego dystansu wracali na plac, a pozostali skręcali w prawo w kierunku Lizaków. Już po 6 minutach i 15 sekundach od startu pojawił się na mecie pierwszy zawodnik z trasy 1800 m. W biegu łącznie wzięły udział 33 osoby.

Zwycięzcy biegu na 1800 m:

I miejsce – Kamil Fąferko z Małego Klincza (zawodnik klubu UKS Olimpijczyk Skorzewo)

II miejsce – Franciszek Rolbiecki z Sarnów

III miejsce – Franciszek Kondratowicz z Londynu

Najszybszą kobietą na tym dystansie była Katarzyna Winiecka (zwyciężczyni sprzed lat Biegu Skrzatów).

Najlepsi zawodnicy na 1800 m w kategorii do 12 lat:

I miejsce – Franciszek Rolbiecki z Sarnów

II miejsce – Franciszek Kondratowicz z Londynu

III miejsce – Dariusz Zieliński z Dębrzyna

Najdłuższa siedmiokilometrowa trasa biegła w kierunku Lizaków, następnie zawodnicy skręcali w kierunku jeziora i leśniczówki Debrzyno. Na trasie ustawiono punkty z wodą i czekoladą. Trasa była urozmaicona, były górki i dołki, rzeczka, jezioro i łąki. Łącznie w tym biegu wzięło udział 24 zawodników.

Zwycięzcy biegu na 7 km:

I miejsce – Miłosz Kuczkowski z Wielkiego Klincza

II miejsce – Mateusz Marchewka z Wielkiego Klincza

III miejsce – Rafał Borzyszkowski z Wielkiego Klincza

Najszybszą kobietą na tym dystansie była Katarzyna Scharmach.

Wszyscy uczestnicy na mecie otrzymywali pamiątkowe medale. Po biegach nastąpiło rozdanie nagród dla zwycięzców. Przekazaliśmy też upominek najstarszemu zawodnikowi – panu Stanisławowi Wnukowi. Tradycyjnie też wszyscy uczestnicy mogli wybrać sobie nagrodę pocieszenia z fantów pozyskanych przez organizatorów.

Organizatorem głównym X Biegu Gryfa Kaszubskiego była rodzina Kropidłowskich. Sędziował Zbigniew Kropidłowski. Współorganizatorem było stowarzyszenie Wdzydzka Inicjatywa Rozwoju Turystyki oraz sołtys Juszek Karol Wysiecki z członkami Rady Sołeckiej.

Organizacja zawodów możliwa była dzięki środkom finansowym z budżetu Gminy Kościerzyna. Ponadto wsparcie uzyskano od Nadleśnictwa Kościerzyna, Lokalnej Organizacji Turystycznej „Serce Kaszub”, radnego powiatu kościerskiego Grzegorza Czajkowskiego, rodziny Kropidłowskich, pani Iwony Uba oraz państwa Marii i Michała Ziembiewiczów. Serdecznie dziękujemy.

Do zobaczenia za rok!

Nadesłane: Izolda Wysiecka

Autorzy zdjęć: Dominika Horodeńska-Winiecka, Julia Pik, Zbigniew Kropidłowski, Izolda Wysiecka.

Aktualności

Przedszkolaki w roli gminnych radnych

Urząd Gminy Kościerzyna odwiedzili dzisiaj przemili goście z Przedszkola nr 7 w Kościerzynie. Na chwilę dzieci zajęły miejsca gminnych radnych, a nad porządkiem obrad czuwali nowi przewodniczący. Obrady były wesołe, merytoryczne i zaowocowały nowymi pomysłami!

Więcej

Wyniki wyborów samorządowych

7 kwietnia 2024 r. odbyły się wybory samorządowe. Wybieraliśmy Wójta, Radnych Gminy Kościerzyna, Radnych Powiatu Kościerskiego i Radnych Sejmiku Województwa Pomorskiego.

Więcej