Aktualności

Zapraszamy na Dożynki Gminne

29 sierpnia w Kornem odbędą się Dożynki Gminne. Początek uroczystości o godzinie 14.00 Mszą Św. Polową na boisku sportowym.

Podczas Dożynek Gminnych działać będzie mobilny punkt szczepień przeciw COVID-19, mobilne biuro Spisowe Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań oraz Punkt Informacyjny Programu „Czyste Powietrze”, w którym będzie można dowiedzieć się o możliwościach pozyskania dotacji na wymianę źródła ogrzewania i termomodernizację budynków.

Starostowie Dożynek 2021 w Kornem

Starostami Dożynek w 2021 roku są Państwo Agnieszka i Józef Czerwińscy, którzy prowadzą 24,7 hektarowe gospodarstwo w Kornem. Gospodarstwo posiada 15,7 ha gruntów rolnych o bonitacji gleb od V do VI klasy,  5 ha użytków zielonych oraz 4 ha lasów. Struktura zasiewów nie różni się od innych gospodarstw na terenie Kaszub, są to: zboża, kukurydza, ziemniaki. Obsada zwierzęca w gospodarstwie to 28 sztuk bydła, w tym 24 opasy. Gospodarstwo rolne prowadzone jest przez współmałżonków od 24 lat.

Państwo Agnieszka i Józef Czerwińscy mają 3 synów: Robert ma 27 lat, Mateusz – 24 lata i Sebastian w wieku 15 lat. Pan Józef (52 lata) z wykształcenia jest szewcem, pracował w Zakładach Obuwniczych Neptun w Starogardzie Gdańskim, skąd pochodzi. Gospodarstwo przejął po rodzicach małżonki w roku 1998. Pani Agnieszka (47 lat) z wykształcenia jest ceramikiem i pracuje w Zakładach Porcelany Stołowej LUBIANA w Łubianie, a po pracy pomaga w gospodarstwie rolnym. Do jej obowiązków należą przede wszystkim dom i  hodowla drobiu. W ciągu roku hodowla osiąga około 100 sztuk na potrzeby własnej konsumpcji, daje też przetwory z nabiału dla całej rodziny.

Warto podkreślić, że gdy gospodarze przejęli  gospodarstwo, nie przynosiło ono dochodu i nie było w nim maszyn do obróbki areału. Dzisiaj dzięki zaangażowaniu i ciężkiej pracy w gospodarstwie pracuje niezbędny sprzęt rolniczy: ciągniki ze sprzętem towarzyszącym oraz inne maszyny i urządzenia do pracy na roli. Gospodarstwo korzysta też z dotacji dopłat obszarów wiejskich.

Pasją pana Józefa są filmy o tematyce geograficznej i przyrodniczej. Pani Agnieszka wolny czas poświęca przede wszystkim na zabawę z wnuczkiem Szymonkiem. Pani Agnieszka  prowadzi gospodarstwo jako 3 pokolenie, a najmłodszy  z synów Sebastian przejmie pałeczkę i będzie  kontynuować  rolniczy zawód, obecnie uczy się jako mechanik maszyn rolniczych.

Aktualności

Casting! Masz szansę zagrać w filmie

Julia Kowalski (która wyreżyserowała w 2015 roku film prezentowany na festiwalu w Cannes „Znam kogoś, kto cię szuka”) realizuje kolejny film, do którego zdjęcia odbędą się w dniach 3-13 stycznia 2023 r. na Kaszubach (Kościerzyna, Wdzydze i Wielki Klincz). Twórcy filmu poszukują odtwórców ról drugoplanowych.

Więcej

Stypendia Edukacyjne Gminy Kościerzyna dla uczniów i studentów

30 listopada 2022 r. na sali posiedzeń Urzędu Gminy Kościerzyna odbyła się uroczystość wręczenia Stypendiów Edukacyjnych Gminy Kościerzyna. Stypendia otrzymały osoby, które mogą pochwalić się nie tylko wysoką średnią ocen i udziałem w olimpiadach i konkursach, ale również osiągnięciami w działalności społecznej.

Więcej

Brak wypłat dodatku węglowego

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościerzynie informuje, iż nie realizuje wypłat dodatku węglowego dla osób uprawnionych ze względu na brak środków finansowych przekazywanych z budżetu Państwa.

Więcej