Aktualności

Zapraszamy na Dożynki Gminne

29 sierpnia w Kornem odbędą się Dożynki Gminne. Początek uroczystości o godzinie 14.00 Mszą Św. Polową na boisku sportowym.

Podczas Dożynek Gminnych działać będzie mobilny punkt szczepień przeciw COVID-19, mobilne biuro Spisowe Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań oraz Punkt Informacyjny Programu „Czyste Powietrze”, w którym będzie można dowiedzieć się o możliwościach pozyskania dotacji na wymianę źródła ogrzewania i termomodernizację budynków.

Starostowie Dożynek 2021 w Kornem

Starostami Dożynek w 2021 roku są Państwo Agnieszka i Józef Czerwińscy, którzy prowadzą 24,7 hektarowe gospodarstwo w Kornem. Gospodarstwo posiada 15,7 ha gruntów rolnych o bonitacji gleb od V do VI klasy,  5 ha użytków zielonych oraz 4 ha lasów. Struktura zasiewów nie różni się od innych gospodarstw na terenie Kaszub, są to: zboża, kukurydza, ziemniaki. Obsada zwierzęca w gospodarstwie to 28 sztuk bydła, w tym 24 opasy. Gospodarstwo rolne prowadzone jest przez współmałżonków od 24 lat.

Państwo Agnieszka i Józef Czerwińscy mają 3 synów: Robert ma 27 lat, Mateusz – 24 lata i Sebastian w wieku 15 lat. Pan Józef (52 lata) z wykształcenia jest szewcem, pracował w Zakładach Obuwniczych Neptun w Starogardzie Gdańskim, skąd pochodzi. Gospodarstwo przejął po rodzicach małżonki w roku 1998. Pani Agnieszka (47 lat) z wykształcenia jest ceramikiem i pracuje w Zakładach Porcelany Stołowej LUBIANA w Łubianie, a po pracy pomaga w gospodarstwie rolnym. Do jej obowiązków należą przede wszystkim dom i  hodowla drobiu. W ciągu roku hodowla osiąga około 100 sztuk na potrzeby własnej konsumpcji, daje też przetwory z nabiału dla całej rodziny.

Warto podkreślić, że gdy gospodarze przejęli  gospodarstwo, nie przynosiło ono dochodu i nie było w nim maszyn do obróbki areału. Dzisiaj dzięki zaangażowaniu i ciężkiej pracy w gospodarstwie pracuje niezbędny sprzęt rolniczy: ciągniki ze sprzętem towarzyszącym oraz inne maszyny i urządzenia do pracy na roli. Gospodarstwo korzysta też z dotacji dopłat obszarów wiejskich.

Pasją pana Józefa są filmy o tematyce geograficznej i przyrodniczej. Pani Agnieszka wolny czas poświęca przede wszystkim na zabawę z wnuczkiem Szymonkiem. Pani Agnieszka  prowadzi gospodarstwo jako 3 pokolenie, a najmłodszy  z synów Sebastian przejmie pałeczkę i będzie  kontynuować  rolniczy zawód, obecnie uczy się jako mechanik maszyn rolniczych.

Aktualności

Siła kobiecości

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościerzynie przygotował i zrealizował projekt socjalny pt. „Siła kobiecości”.  Autorami projektu byli pracownicy socjalni: Joanna Czapla, Aleksandra Gierłachowska i Joanna Turzyńska. Projekt obejmował zorganizowanie dwóch spotkań dla kobiet z terenu Naszej Gminy.

Więcej

Informacja GOPS

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościerzynie informuje o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz. U 2024 poz.854 ), w której został wykreślony art.13 na podstawie, którego przyznawane było świadczenie pieniężne dla osób, rodzin, które przyjęły do swoich domów obywateli Ukrainy.

Więcej