Aktualności

Zapraszamy na Dożynki Gminne

29 sierpnia w Kornem odbędą się Dożynki Gminne. Początek uroczystości o godzinie 14.00 Mszą Św. Polową na boisku sportowym.

Podczas Dożynek Gminnych działać będzie mobilny punkt szczepień przeciw COVID-19, mobilne biuro Spisowe Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań oraz Punkt Informacyjny Programu „Czyste Powietrze”, w którym będzie można dowiedzieć się o możliwościach pozyskania dotacji na wymianę źródła ogrzewania i termomodernizację budynków.

Starostowie Dożynek 2021 w Kornem

Starostami Dożynek w 2021 roku są Państwo Agnieszka i Józef Czerwińscy, którzy prowadzą 24,7 hektarowe gospodarstwo w Kornem. Gospodarstwo posiada 15,7 ha gruntów rolnych o bonitacji gleb od V do VI klasy,  5 ha użytków zielonych oraz 4 ha lasów. Struktura zasiewów nie różni się od innych gospodarstw na terenie Kaszub, są to: zboża, kukurydza, ziemniaki. Obsada zwierzęca w gospodarstwie to 28 sztuk bydła, w tym 24 opasy. Gospodarstwo rolne prowadzone jest przez współmałżonków od 24 lat.

Państwo Agnieszka i Józef Czerwińscy mają 3 synów: Robert ma 27 lat, Mateusz – 24 lata i Sebastian w wieku 15 lat. Pan Józef (52 lata) z wykształcenia jest szewcem, pracował w Zakładach Obuwniczych Neptun w Starogardzie Gdańskim, skąd pochodzi. Gospodarstwo przejął po rodzicach małżonki w roku 1998. Pani Agnieszka (47 lat) z wykształcenia jest ceramikiem i pracuje w Zakładach Porcelany Stołowej LUBIANA w Łubianie, a po pracy pomaga w gospodarstwie rolnym. Do jej obowiązków należą przede wszystkim dom i  hodowla drobiu. W ciągu roku hodowla osiąga około 100 sztuk na potrzeby własnej konsumpcji, daje też przetwory z nabiału dla całej rodziny.

Warto podkreślić, że gdy gospodarze przejęli  gospodarstwo, nie przynosiło ono dochodu i nie było w nim maszyn do obróbki areału. Dzisiaj dzięki zaangażowaniu i ciężkiej pracy w gospodarstwie pracuje niezbędny sprzęt rolniczy: ciągniki ze sprzętem towarzyszącym oraz inne maszyny i urządzenia do pracy na roli. Gospodarstwo korzysta też z dotacji dopłat obszarów wiejskich.

Pasją pana Józefa są filmy o tematyce geograficznej i przyrodniczej. Pani Agnieszka wolny czas poświęca przede wszystkim na zabawę z wnuczkiem Szymonkiem. Pani Agnieszka  prowadzi gospodarstwo jako 3 pokolenie, a najmłodszy  z synów Sebastian przejmie pałeczkę i będzie  kontynuować  rolniczy zawód, obecnie uczy się jako mechanik maszyn rolniczych.

Aktualności

Zaniedbanie osób starszych to przemoc

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej przypomina, że zaniedbywanie jest formą przemocy. Niestety, często dotyka osób starszych, które są zależne od swoich opiekunów.

Jeśli doświadczasz, bądź jesteś świadkiem przemocy NIE skrywaj cierpienia!

Więcej

Radni-seniorzy planują 2022 rok

12 stycznia odbyło się pierwsze w tym roku posiedzenie Rady Seniorów Gminy Kościerzyna. W spotkaniu uczestniczyło 12 radnych-seniorów oraz zaproszeni goście: Przewodniczący Rady Gminy Andrzej Bober i Wójt Grzegorz Piechowski.

Więcej

Orszak Trzech Króli we Wdzydzach

6 stycznia 2022 r., w dzień Objawienia Pańskiego, z inicjatywy ks. Stanisława Wielińskiego z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wąglikowicach oraz sołtysa Wdzydz – Józefa Brzezińskiego, po raz pierwszy w parafii zorganizowano Orszak Trzech Króli.

Więcej