Aktualności

Zdobądź dla Izy najwyższy szczyt Kaszub

Już w sobotę 24 lutego 2024 r. o godzinie 13.00 (zapisy o 12.30 na miejscu) Brać Strażacka OSP Jednostek Gminy Stężyca organizuje marsz charytatywny na rzecz chorej na SMA Izabeli Tomaczkowskiej, która wymaga kosztownej rehabilitacji.

Każdy, kto chce pomóc mieszkance Gminy Stężyca, może tego dnia wziąć udział w  4 km marszu na trasie wiodącej spod remizy w Szymbarku na szczyt góry Wieżyca i z powrotem  do punktu wyjścia. Za jedyne 20 zł od osoby (Jeśli chcesz, możesz wrzucić do puszki więcej!!!), każdy może pomóc Pani Izabeli, a jednocześnie spędzić aktywnie czas z najbliższymi i przyjaciółmi, by z wieży widokowej podziwiać uroki i osobliwości Szwajcarii Kaszubskiej.

Izabela Tomaczkowska, mieszkanka Danachowa, w Gminie Stężyca od prawie 30 lat zmaga się z SMA. 23 lutego obchodzi 30 urodziny, zatem wybór terminu całego  wydarzenia nie jest przypadkowy. Strażacy OSP postanowili swojej sąsiadce i współmieszkance  zrobić niebanalny prezent. Szykują nawet dla niej URODZINOWĄ NIESPODZIANKĘ!!!!

Po powrocie z wieży będzie można miło spędzić czas w Remizie w Szymbarku, obejrzeć występy artystyczne, rozgrzać się ciepłą herbatą i pobiesiadować przy ognisku. Uczniowie z miejscowych szkół zorganizują nawet loterię fantową. Na najmłodszych będą czekać atrakcyjne animacje.  Będą również słodkie wypieki, swojski chleb, bigos i inne pyszne przekąski, za które również będzie można wrzucać wolne datki na leczenie Izy. Wszystko to przygotują niezwykle prężnie działające w Gminie Stężyca Koła Gospodyń Wiejskich – KGW Stężyca; KGW Klukowa Huta „Klekowianki” Kółko Rolnicze, Stowarzyszenie KGW Wyjątkowych Borucino, KGW Kamienica – Stowarzyszenie Kaszubianek, KGW Szymbark, KGW w Sikorzynie.

O bezpieczeństwo maszerujących i zabezpieczenie medyczne będą dbali strażacy OSP. Wszystkich chętnych, druhny i druhów biorący udział w akcji zapraszamy w pełnym umundurowaniu bojowym lub innym akcencie strażackim. Ich celem jest propagowanie zdrowego stylu życia i zachęcanie mieszkańców do uprawiania sportu. Należy tutaj nadmienić, że to nie pierwsza taka inicjatywa OSP Gminy Stężyca, ponieważ, aby uczcić 100-lecie OSP w Stężycy, strażacy przebiegli 100 km. Zachęceni ich postawą mieszkańcy, zaczęli uprawiać regularnie sport, niektórzy na stałe związali się z bieganiem, ponieważ w Gminie Stężyca prężnie działa Grupa Biegowa Nordic Walking Stężyca „Metrożercy”. Jak widać akcja charytatywna dla Izy jest kontynuacją tej idei. W planach są oczywiście kolejne działania.

W akcję dla Pani Izabeli zaangażowały się wszystkie jednostki OSP Gminy Stężyca: OSP Stężyca, Szymbark, Kamienica Szlachecka, Gołubie, Nowe Czaple, Zgorzałe. Jednocześnie Organizatorzy liczą na wsparcie  zaprzyjaźnionych jednostek i Wszystkich chętnych Druhów spoza Gminy.

 Nadmienić można, że nawet siatkarki GKS Wieżyca 2011 (Mistrzynie Polski Juniorek )chętnie biorą udział w tej akcji charytatywnej, propagując w ten sposób swój region, ponieważ Gmina Stężyca słynie ze sportu. Zatem w marszu mogą wziąć udział wszystkie chętne organizacje sportowe oraz uczniowie, na których obecność liczą inicjatorzy akcji.

Organizatorzy zapraszają równie serdecznie całe Rodziny z dziećmi, Dziadkami, Babciami, Przyjaciółmi, ponieważ pokonać tę trasę może KAŻDY. Nie liczy się tutaj czas, rywalizacja, tylko dobra zabawa, rodzinna atmosfera i kontakt z przyrodą. Zwłaszcza, że Wieżyca to najsłynniejszy i najwyższy szczyt (o wysokości 328,7 m n.p.m.) widokowy na Kaszubach i dzięki Panu Andrzejowi Młyńskiemu z Lokalnej Organizacji Turystycznej LOT „Szczyt Wieżyca” będzie możliwość wejścia na sam szczyt wieży. Nad bezpieczeństwem wspinających się również tam będą czuwać strażacy. Natomiast po zejściu do Remizy najmłodsi i ci starsi będą mieli możliwość zobaczenia wozów strażackich. Pojawią się również wozy drabiniaste, dzięki uprzejmości Kaszubskich Kuczerów i Hodowców Koni z Szymbarku.

Całe wydarzenie będzie udokumentowane zdjęciami i filmowane Dronem, dzięki uprzejmości  pana Arkadiusza Kasprzyckiego (Arek Foto PL).Zatem jest szansa zobaczenia siebie na zdjęciach oraz filmie. 

Jeśli lubisz pomagać i dobrze się bawić, chcesz zacząć uprawiać sport albo jesteś jego miłośnikiem, kochasz przyrodę i chcesz znaleźć się w samym sercu Kaszub, zdobyć najwyższy szczyt Szwajcarii Kaszubskiej, zapraszamy do Szymbarku. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, a jednocześnie otworzy serce dla naszej mieszkanki, chorej na SMA Izabeli Tomaczkowskiej. Zrób prezent swojej rodzinie oraz uczcij wraz z nami urodziny Izki.  Będzie super!!! Czekamy na Ciebie!!! Zapraszamy serdecznie:

Sztab organizacyjny:

  • Artur Piechowski – Naczelnik OSP Stężyca
  • Marcin Lewańczyk – Grupa Biegowa „Metrożercy”
  • Marcin Kieliński – Komendant Gminy OSP Stężyca
  • Andrzej Trun – Prezes OSP Stężyca
  • Alicja Domaschke – sołtys Stężycy, przewodnicząca KGW Stężyca,
  • Zenon Liegmann – Prezes OSP Szymbark
  • Andrzej Zaborowski – strażak OSP Szymbark

Do organizacji wspierających ten marsz należą: KGW Gminy Stężyca, Wszystkie Jednostki OSP Gminy Stężyca, Sołtys Stężycy – pani Alicja Domaschke, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, oddział w Stężycy, Grupa Biegowa „Metrożercy”  w Stężycy,  Lokalna Organizacja Turystyczna LOT w Stężycy, Zrzeszenie Kaszubskich Kuczerów i Hodowców Koni z Szymbarku.

Aktualności

Kolonie dla dzieci rolników

Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Oświatowo-Wychowawczych im. Teresy Kras organizuje kolonie dla dzieci rolników dofinansowanych przez Fundusz Składkowy Ubezpieczenia Społecznego Rolników. Koszt kolonii wynosi 1800zł., z tego dofinansowanie FSUSR wynosi 1200 zł. Różnica wynikająca z kosztów wypoczynku i dofinansowania FSUSR, tj. 600 zł. do dopłaty przez rodzica.

Więcej

Telefon zaufania dla osób doznających przemocy domowej

Gminny Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej w Kościerzynie informuje, iż w Komendzie Głównej Policji funkcjonuje „Policyjny telefon zaufania dla osób doznających przemocy domowej” o numerze abonenckim 800 120 226. Telefon Zaufania funkcjonuje w dni robocze w godzinach 09.30 – 15.30.

Więcej

Dziewczyny z Ceramika zapraszają na swój mecz

Po niedzielnej wygranej w Malborku z Pomezanią 4:5, nasze dziewczyny zostały samodzielnymi liderkami tabeli. Prowadzą w swojej grupie ligowej Młodzików D2 Pomorskiego Związku Piłki Nożnej. W najbliższy piątek o godzinie 17.00 na stadionie w Łubianie rozegrają swój ostatni mecz ligowy w rundzie wiosennej. Nasze dziewczyny podejmą chłopaków z Brdy Rytel.

Więcej