Aktualności

Zimowe utrzymanie dróg – gdzie zgłaszać utrudnienia?

Za zimowe utrzymanie dróg na terenie gminy Kościerzyna odpowiada Zakład Komunalny Gminy Kościerzyna.

Zgłoszenia dotyczące odśnieżania można zgłaszać do Zakładu Komunalnego telefonicznie pod numerem 58 686 63 42. Telefon czynny jest całą dobę.

Jak informuje dyrektor Zakładu Komunalnego Arkadiusz Malinowski:

Na terenie Gminy jest ok. 600 km dróg w tym ok. 130 km dróg o nawierzchni asfaltowej. Do odśnieżania i zwalczania gołoledzi używamy 6 pługopiaskarek i 12 ciągników rolniczych z pługami. Dodatkowo do odśnieżania chodników w m. Łubiana i Wielki Klincz używamy quadów z pługami.  

W grudniu i styczniu zużyliśmy na drogi ok. 700 ton mieszanki piaskowo – solnej. W planie wydatków na 2024 rok na zimowe utrzymanie dróg zarezerwowane są  środki finansowe w wysokości 438.000,00 zł.

W tym roku zima dla drogowców jest bardzo uciążliwa. Praktycznie codziennie zajmujemy się usuwaniem śniegu z dróg i zwalczaniem gołoledzi. W pierwszej kolejności posypywane są główne ciągi komunikacyjne o nawierzchni asfaltowej, stanowiące dojazd do szkół i zakładów pracy. W następnej kolejności posypywane są pozostałe odcinki dróg asfaltowych a następnie odcinki na drogach gruntowych tj. wzniesienia, podjazdy i niebezpieczne zakręty. W większych miejscowościach znajdują się pojemniki z piaskiem w ilości 40 sztuk, z których korzystają mieszkańcy do zwalczania lokalnej gołoledzi. Ponadto ekipa drogowa na bieżąco monitoruje i usuwa skutki gołoledzi zgłaszane przez radnych, sołtysów i mieszkańców.

W końcówce ubiegłego roku w miesiącach listopad-grudzień wydaliśmy na ten cel 153.000,00 zł.

Aktualności

Siła kobiecości

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościerzynie przygotował i zrealizował projekt socjalny pt. „Siła kobiecości”.  Autorami projektu byli pracownicy socjalni: Joanna Czapla, Aleksandra Gierłachowska i Joanna Turzyńska. Projekt obejmował zorganizowanie dwóch spotkań dla kobiet z terenu Naszej Gminy.

Więcej

Informacja GOPS

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościerzynie informuje o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz. U 2024 poz.854 ), w której został wykreślony art.13 na podstawie, którego przyznawane było świadczenie pieniężne dla osób, rodzin, które przyjęły do swoich domów obywateli Ukrainy.

Więcej