Aktualności

Zwierzętom też jest zimno! Zadbajmy o to, by miały ciepłe schronienie

Zima dotyczy nie tylko nas, ale też zwierząt! To dla nich wyjątkowo trudny czas do przetrwania! Fundacja ZWIERZ apeluje o zwrócenie szczególnej uwagi na zwierzęta w tym mroźnym czasie!

Są 3 podstawowe rzeczy, które zimową porą należy zapewnić zwierzęciu:
✅ ciepłe schronienie
⚠️ Jeśli masz możliwość, wpuść zwierzę do domu, sieni, wiatrołapu, piwnicy, pomieszczenia gospodarczego. Jeśli Twój pies mieszka w budzie, dociepl ją od zewnątrz i wyłóż słomą. Ustaw budki dla kotów.
⚠️ Koty lubią w mroźne dni szukać schronienia pod maskami pojazdów, na kołach, w silniku czy w rurze wydechowej. Przed uruchomieniem auta należy zawsze sprawdzić, czy jakieś zwierzę nie skryło się tam przed zimnem.

✅ dostęp do jedzenia i niezamarzniętej wody
⚠️ Psy spędzające dużo czasu na zewnątrz powinny dostawać o około ⅓ dziennej porcji więcej. Pamiętaj o zapewnieniu stałego dostępu do wody. Nie może być zamarznięta!
⚠️ W przypadku kotów zasada jest podobna: dostęp do wody to podstawa. Jedzenie również powinno być wysokoenergetyczne (stawiamy na karmy z dużą ilością mięsa, zwłaszcza w przypadku kotów młodych lub seniorów).

✅ ruch
⚠️ Ruch chroni zwierzęta przed wychłodzeniem! Pamiętajmy, że hipotermia najczęściej dotyka psy, które spędziły dużo czasu na zewnątrz w niebezpiecznie niskiej temperaturze – a psy na uwięzi mają znacznie zawężony zakres ruchu, : co zwiększa prawdopodobieństwo wyziębienia. To stwarza bezpośrednie zagrożenie dla życia psa! Dlatego zwłaszcza zimą powinno się zrezygnować z trzymania psów na uwięzi (nie zapominajmy, że przetrzymywanie psa na uwięzi powyżej 12 godzin podlega karze!).

❗️ Niezapewnienie odpowiedniego pomieszczenia chroniącego zwierzę przed wpływem warunków atmosferycznych oraz stałego dostępu do wody zdatnej do picia jest wykroczeniem. Grozi za ten czyn kara aresztu albo grzywny (art. 37 ust. 1 w zw. z art. 9 ust. 1 ustawy o ochronie zwierząt).
❗️ Jeżeli na stałe utrzymujesz zwierzę w warunkach zagrażających jego zdrowiu a nawet życiu lub powodujących cierpienie – jest to przestępstwo znęcania się nad zwierzęciem. Grozi za ten czyn kara pozbawienia wolności do lat 3 (art. 35 ust. 1A w zw. z art. 6 ust. 2 pkt. 17 i 19. ustawy o ochronie zwierząt).

ZWIERZ Ogólnopolska Fundacja na rzecz Ochrony Zwierząt

Aktualności

Seans filmowy dla seniorów

W piątek 25 listopada ponad 200 seniorów z Gminy Kościerzyna wzięło udział w seansie filmu „Medjugorie”. Pokaz został zorganizowany z inicjatywy Rady Seniorów Gminy Kościerzyna.

Więcej

Mistrzostwa Polski Kumite PFKK

26 listopada 2022 roku w Połczynie Zdroju odbyły się Mistrzostwa Polski Kumite PFKK. Wzięli w nich udział m.in. zawodnicy z Gminy Kościerzyna reprezentujący Kościerski Klub Kyokushin Karate.

Więcej

Wręczenie stypendiów edukacyjnych

Informujemy, że wręczenie Stypendiów Edukacyjnych Gminy Kościerzyna – Edycja 2022 odbędzie się w środę – 30 listopada br. na sali posiedzeń Urzędu Gminy Kościerzyna w Kościerzynie, ul. Strzelecka 9.

Więcej