„Kaszubskie Morze”

„Kaszubskie Morze” to w rzeczywistości kompleks czterech jezior: Wdzydze, Jelenie, Radolne i Gołuń. Połączone układają się w kształt krzyża, dając wspaniałe możliwości żeglarzom i miłośnikom aktywnej rekreacji. Powierzchnia zwierciadła wody wynosi 1455,6 ha, a głębokość dochodzi maksymalnie do około 70 m. Cały akwen objęty jest obszarem Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego.
To niewątpliwie jedno z najpiękniejszych miejsc w regionie, prawdziwe arcydzieło natury, zwane również „Wielką Wodą”.
Ewenementem na skalę Europy są liczne naturalne wyspy na jeziorach kompleksu. Największa, Ostrów Wielki, o powierzchni 90,66 ha i długości około 3 km to druga co do wielkości wyspa jeziorna w Polsce.

Wdzydze to jedno z najbardziej znanych śródlądowych centrów żeglarstwa. Chociaż „Kaszubskie Morze” bywa zdradliwe, nie brakuje śmiałków, którzy w każdy wakacyjny weekend startują w organizowanych tu regatach. „Kaszubskie Morze” to prawdziwy raj dla żeglarzy i kajakarzy. Zachwyceni będą również wędkarze, których trofeum może stać się występująca jedynie w tym miejscu troć wdzydzka. Spotkać można tu wiele gatunków ptaków, bobry, a nawet wydry.
Na gości czeka bogata infrastruktura turystyczna. Wokół jezior funkcjonuje wiele pensjonatów, restauracji i przystani oraz wypożyczalni sprzętu wodnego.