Walory przyrodnicze

Gmina Kościerzyna jest największą gminą Powiatu Kościerskiego. Geograficznie zajmuje środkową część województwa pomorskiego na terenie tzw. Szwajcarii Kaszubskiej i Borów Tucholskich. Ze względu na swoje położenie uznawana jest za jeden z najpiękniejszych i najatrakcyjniejszych regionów turystycznych w Polsce. Malowniczo przeplatają się tu lasy, pola, łąki, jeziora i rzeki. Przez gminę przebiegają trzy szlaki regionalne: Kaszubski, Kamiennych Kręgów i Wdzydzki. Część terenu gminy zajmuje Wdzydzki Park Krajobrazowy z zespołem jezior rynnowych, spośród których największym jest jezioro Wdzydze ze swoimi ramionami (Radolne, Jeleń i Gołuń) o powierzchni 1430 ha nazywane przez wieki „Kaszubskim Morzem”.

Kajakarze znajdą tu jeziora połączone ze sobą wijącymi się wśród łąk, pól i lasów rzekami tworząc malownicze szlaki kajakowe rzeki Wdy, Pilicy, Wierzycy, Trzebiochy. Miłośników przyrody oraz amatorów pieszych i rowerowych wędrówek zapraszamy na szlaki turystyczne: ”Kaszubski”, „Kamiennych Kręgów” przebiegające przez teren gminy, a także liczne ścieżki piesze i rowerowe prowadzące przez naszą malowniczą krainę. Przepiękne lasy są rajem dla grzybiarzy. Zajmują one prawie połowę obszaru gminy.

Największą atrakcją turystyczną gminy jest Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach. Jest to muzeum na wolnym powietrzu powstałe w 1906 rok, prezentujące dorobek dawnej wsi kaszubskiej, kociewskiej i borowiackiej.
Tradycja i kultura kaszubska zachwyca swą odrębnością. Kaszubskie tradycje kultywuje znany w Polsce i za granicą Zespół Folklorystyczny ”Kaszubskie Nuty”, działający przy Szkole Podstawowej w Nowym Klinczu. W gminie corocznie organizowanych jest wiele imprez jak: Regaty Żeglarskie, Zawody Jeździeckie, Jarmark Wdzydzki oraz festyny integrujące lokalną społeczność i odwiedzających nasze tereny turystów.
Niewątpliwie jednak największym naszym skarbem jest środowisko naturalne, które przyciąga turystów z całej Polski i z zagranicy. Amatorów aktywnego wypoczynku czeka moc atrakcji w postaci przejażdżek konnych, wędkowania, żeglowania, jazdy rowerem, czy spływów kajakowych wśród bajecznych krajobrazów.

Obrotowa kamera live zainstalowana na Wieży Widokowej PTTK (wysokość 35,6 m) we Wdzydzach. Wspaniały widok na Krzyż Jezior Wdzydzkich i Wdzydzki Park Krajobrazowy w samym ❤ Kaszub: Kamera live Wdzydze-kliknij

 

Warto zobaczyć: