Walory przyrodnicze

Gmina Kościerzyna jest największą gminą Powiatu Kościerskiego. Geograficznie zajmuje środkową część województwa pomorskiego na terenie tzw. Szwajcarii Kaszubskiej i Borów Tucholskich. Ze względu na swoje położenie uznawana jest za jeden z najpiękniejszych i najatrakcyjniejszych regionów turystycznych w Polsce. Malowniczo przeplatają się tu lasy, pola, łąki, jeziora i rzeki. Przez gminę przebiegają trzy szlaki regionalne: Kaszubski, Kamiennych Kręgów i Wdzydzki. Część terenu gminy zajmuje Wdzydzki Park Krajobrazowy z zespołem jezior rynnowych, spośród których największym jest jezioro Wdzydze ze swoimi ramionami (Radolne, Jeleń i Gołuń) o powierzchni 1430 ha nazywane przez wieki „Kaszubskim Morzem”.

Kajakarze znajdą tu jeziora połączone ze sobą wijącymi się wśród łąk, pól i lasów rzekami tworząc malownicze szlaki kajakowe rzeki Wdy, Pilicy, Wierzycy, Trzebiochy. Miłośników przyrody oraz amatorów pieszych i rowerowych wędrówek zapraszamy na szlaki turystyczne: ”Kaszubski”, „Kamiennych Kręgów” przebiegające przez teren gminy, a także liczne ścieżki piesze i rowerowe prowadzące przez naszą malowniczą krainę. Przepiękne lasy są rajem dla grzybiarzy. Zajmują one prawie połowę obszaru gminy.

Największą atrakcją turystyczną gminy jest Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach. Jest to muzeum na wolnym powietrzu powstałe w 1906 rok, prezentujące dorobek dawnej wsi kaszubskiej, kociewskiej i borowiackiej.
Tradycja i kultura kaszubska zachwyca swą odrębnością. Kaszubskie tradycje kultywuje znany w Polsce i za granicą Zespół Folklorystyczny ”Kaszubskie Nuty”, działający przy Szkole Podstawowej w Nowym Klinczu. W gminie corocznie organizowanych jest wiele imprez jak: Regaty Żeglarskie, Zawody Jeździeckie, Jarmark Wdzydzki oraz festyny integrujące lokalną społeczność i odwiedzających nasze tereny turystów.
Niewątpliwie jednak największym naszym skarbem jest środowisko naturalne, które przyciąga turystów z całej Polski i z zagranicy. Amatorów aktywnego wypoczynku czeka moc atrakcji w postaci przejażdżek konnych, wędkowania, żeglowania, jazdy rowerem, czy spływów kajakowych wśród bajecznych krajobrazów.

Warto zobaczyć:

Close Menu
Skip to content