Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. T. i I. Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskichs

Muzeum we Wdzydzach powinno być punktem obowiązkowym dla każdego turysty odwiedzającego Kaszuby. Jego początki sięgają 1906 roku, jest to więc najstarsze na ziemiach polskich muzeum na wolnym powietrzu. A przy tym, obok przepięknej przyrody, największa atrakcja turystyczna Gminy Kościerzyna.
Obecnie to 22 ha obszaru położonego na jeziorem Gołuń, a na nim ponad 50 obiektów z Kaszub i Kociewia z okresu od XVII do XX wieku. To chałupy, dwory, karczmy, budynki gospodarcze i warsztaty rzemieślnicze, a także szkoła i kuźnia. Na szczególną uwagę zasługuje zbudowany ok. 1700 roku kościół świętej Barbary, który został przeniesiony do skansenu we Wdzydzach Kiszewskich ze wsi Swornegacie. Co niedzielę o 8.00 odbywają się tam msze święte.
Specjalnie dla najmłodszych gości na terenie muzeum znajduje się wystawa „Muzeum do zabawy”. W przepełnionej atrakcjami chałupie dzieci mogą dotykać eksponatów, poszperać w kuchennym kredensie, a nawet wskoczyć do łóżka z prawdziwą pierzyną!
Wiernie odtworzone wnętrza wraz z autentycznym wyposażeniem, czasowo uruchamiane urządzenia gospodarcze i przemysłowe nadają temu miejscu niezwykły klimat, spotęgowany malowniczym położeniem oraz walorami otaczającej przyrody.
Muzeum warto odwiedzić o każdej porze roku, ale szczególnie w trzecią sobotę i niedzielę lipca. Wtedy właśnie ma miejsce Jarmark Wdzydzki – największa na Kaszubach letnia impreza folklorystyczna, która odbywa się w muzeum na wolnym powietrzu. To bogaty w atrakcje kiermasz sztuki ludowej i rękodzieła artystycznego. Można podpatrzeć artystów przy pracy, zobaczyć pokazy dawnych zawodów, skosztować specjałów kuchni regionalnej oraz podziwiać występy zespołów, kabaretów i gawędziarzy.

Bilety wstępu:

Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny
im. Teodory i Izydora Gulgowskich
we Wdzydzach Kiszewskich
ul. T. i I. Gulgowskich 68
83-406 Wdzydze
tel./fax (0 58) 686-11-30
tel./fax (0 58) 686-12-88
www.muzeum-wdzydze.gda.pl