Aktualności

Konkurs piękności dla wsi na Pomorzu. Która w tym roku zajmie pierwsze miejsce?

Ruszyła 31. edycja konkursu Piękna Wieś Pomorska. Jest to doskonała okazja do zaobserwowania jak na przestrzeni lat zmieniają się, a przede wszystkim pięknieją wsie w naszym regionie. Zwycięzca otrzyma 30 tysięcy zł. Kto w tej edycji pójdzie w ślady zeszłorocznego zwycięzcy? Okaże się już jesienią. Nagrody zostaną przyznane również dla najpiękniejszych zagród.

Zgłoszenia z powiatów można nadsyłać do 1 lipca 2024 r.

Piękna Wieś Pomorska

Konkurs Piękna Wieś Pomorska szczyci się już ponad 30-letnią tradycją.

– Jego celem jest pokazanie najlepszych wzorców działania lokalnych społeczności. To również wspaniała okazja do promocji  małych ojczyzn wśród mieszkańców regionu – mówi Józef Sarnowski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego. – Piękna Wieś Pomorska ukazuje zarówno piękno wiejskiego krajobrazu, ale także to, jak poprawia się estetyka, a mieszkańcy pielęgnują dziedzictwo kulturowe Pomorza – dodaje wicemarszałek.

Warto podkreślić, że w konkursie zostaną też wyróżnione najpiękniejsze w województwie zagrody.

Konkursowe zasady i nagrody

Konkurs składa się z trzech etapów: gminnego, powiatowego i wojewódzkiego.

Do ostatniego etapu – wojewódzkiego zakwalifikować się może tylko jedna wieś i jedna zagroda z powiatu. Komisja konkursowa, która została specjalnie powołana na to wydarzenie, wyłoni laureatów. Na czym tak właściwie będzie skupiona uwaga podczas oceniania?

– W przypadku wsi będziemy zwracać uwagę między innymi na ogólny wygląd miejscowości czy stan utrzymania terenów zielonych. Ale liczyć się będzie również dbałość o stan środowiska oraz materialne dziedzictwo kulturowe – opisuje Józef Sarnowski. – Natomiast w przypadku zagród liczyć się będzie m.in.: stan budynków, stosowanie energooszczędnych rozwiązań czy pielęgnowanie tradycji miejsca – wyjaśnia wicemarszałek.

Oczywiście jak konkurs to są i nagrody. Miejscowości, które znajdą się na podium otrzymają kolejno:

  • I miejsce – 30 tys. zł,
  • II miejsce – 20 tys. zł,
  • III miejsce – 10 tys. zł.

Właściciele najpiękniejszej zagrody otrzymają 5 tys. zł. Komisja ma również możliwość przyznania trzech wyróżnień w każdej z kategorii. Warto pamiętać, że laureaci pierwszych miejsc z poprzednich 10. edycji konkursu nie mogą startować. W kategorii zagród dotyczy to laureatów pięciu poprzednich edycji konkursu.

– Serdecznie zapraszam do udziału w konkursie. Pokażmy wszystkim piękno naszego regionu i naszych miejscowości – zachęca Józef Sarnowski.

Zwycięzców poznamy jesienią.

Źródło: Portal Samorządu Województwa Pomorskiego

Aktualności

Płukanie sieci wodociągowej

Zakład Komunalny Gminy Kościerzyna zawiadamia, że w dniu 12.07.2024 r. od godz. 9.00 do godz. 13.00 w miejscowościach: Grzybowo, Sycowa Huta, Rotembark, Rybaki odbędzie się płukanie sieci wodociągowej.

Więcej