Aktualności

2023 rok w gminie Kościerzyna

Koniec roku to czas podsumowań, pora więc na przypomnienie najistotniejszych gminnych wydarzeń z mijających dwunastu miesięcy.


Rozbudowa sieci kanalizacji

Jak co roku staramy się rozbudowywać sieć kanalizacyjną w naszej gminie. Udało się to w Kłobuczynie, gdzie wybudowane zostały: kolektor grawitacyjny kanalizacji sanitarnej o długości 6.720 m, w tym przyłącza grawitacyjne do granicy działki, rurociąg tłoczny o długości 7330 m, studnie kanalizacyjne betonowe DN1200 i z tworzyw sztucznych DN400 oraz 5 przepompowni ścieków. Koszt tej inwestycji to ponad 5 milionów złotych.


Wymiana oświetlenia ulicznego

Spółka Energa Oświetlenie – właściciel większości oświetlenia ulicznego na terenie gminy Kościerzyna, wymienił ponad 1000 punktów świetlnych z lamp sodowych na energooszczędne lampy z oprawami ledowymi. Zaowocowało to obniżeniem rachunków za prąd i polepszeniem jakości światła.


Urząd Gminy łatwiej dostępny

Dzięki dofinansowaniu z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych udało się zmodernizować budynek C Urzędu Gminy Kościerzyna. Wskutek kosztującej nieco ponad 300 tys. zł przebudowy obiekt stał się lepiej dostępny dla wszystkich klientów, między innymi dzięki przebudowie wejścia do budynku, nowemu podjazdowi i adaptacji pomieszczenia na biuro obsługi osób z niepełnosprawnością.


Miejsce Obsługi Rowerzystów w Wąglikowicach

W Wąglikowicach powstała nowoczesna wiata wypoczynkowa wraz z serwisem rowerowym i miejscami postojowymi. Wiata wybudowana została w sercu miejscowości, przy szlaku rowerowym Kaszebe Velo; to kaszubska trasa rowerowa łącząca Trójmiasto i Kaszuby.


Inwestycje drogowe

Remonty i budowa dróg to zawsze ważny punkt w rocznym planie gminnych inwestycji. W tym roku, kosztem prawie 5,9 mln zł, rozbudowana została droga gminna Łubiana-Grzybowo na odcinku ok. 4,7 km. Udało się też połączyć asfaltową trasą o długości 1,46 km Niedamowo i Hamerbark. Warto wspomnieć również o przebudowie ul. Bzowej, Liliowej i Chabrowej w miejscowości Kościerzyna-Wybudowanie. Podkreślmy również, że mamy za sobą rekordowy rok pod względem ilości płyt drogowych układanych na drogach gminnych.


Wsparcie dla klubów sportowych

Łączna suma tegorocznych dotacji dla działających na terenie naszej gminy klubów sportowych to 220 tysięcy złotych. Najbardziej popularną dyscypliną jest nadal piłka nożna, która dominuje w Skorzewie i Wielkim Klinczu. Ponadto marką sportową gminy jest lekkoatletyka prowadzona przez klub Olimpijczyk Skorzewo. Coraz większe grono młodych sportowców przyciągają takie dyscypliny jak żeglarstwo czy badminton. Dotację udało się również zdobyć piłkarkom ręcznym.


Nowa sołtys Rotembarku

Z ogromnym żalem przyjęliśmy wiadomość, że 8 marca 2023 r. zmarł Sylwester Szwichtenberg, długoletni Sołtys Sołectwa Rotembark. Funkcję tę objęła Pani Ludwika Szwichtenberg, zastępując tym samym na stanowisku swojego zmarłego męża.


Stary Barkoczyn zwycięzcą Spartakiady Seniorów

W maju odbyła się XIV Powiatowa Spartakiada Seniorów o Puchar Wójta Gminy Kościerzyna. Zawody, w których wzięły udział drużyny z pięciu miejscowości, zorganizowano w Wielkim Klinczu. Po rozegraniu ośmiu konkurencji najlepsi okazali się seniorzy ze Starego Barkoczyna!


Nagrody dla sportowców

24 maja wręczone zostały wyróżnienia i nagrody za osiągnięte wyniki sportowe i podnoszenie kultury fizycznej w gminie Kościerzyna za rok 2022. Wyróżnienia trafiły do 33 sportowców, którym wójt Grzegorz Piechowski wraz z wiceprzewodniczącym Rady Gminy Krzysztofem Bławatem gratulowali pasji, wytrwałości i talentu.


Coraz więcej ścieżek rowerowych

Gmina Kościerzyna staje się coraz atrakcyjniejszym miejscem dla rowerzystów. W tym roku powstały długo wyczekiwane trasy łączące miasto Kościerzyna z Dobrogoszczą i Skorzewem. Podpisana została też umowa na przygotowanie dokumentacji technicznej dla ścieżki pieszo-rowerowej Wielki Klincz – Nowy Barkoczyn (do granic gminy). Z drugiej strony samorząd Nowej Karczmy również zlecił podobną dokumentację, aby inwestycja stanowiła całość i w przyszłości łączyła dwie gminy.


OSP Skorzewo ponownie najlepsze w Pikniku Strażackim

W maju odbył się Piknik Strażacki OSP gminy Kościerzyna. Zgodnie z tradycją świętowanie Dnia Strażaka połączono z zawodami strażackimi, w których wzięło udział siedem jednostek. Podobnie jak w zeszłym roku, również w tym triumfowała reprezentacja Skorzewa.


LUBIANA CUP 2023

Niemal 100 zespołów, ponad 1300 zawodniczek i zawodników, 300 meczów, prawie 600 bramek – tak w wielkim skrócie można podsumować największy w Polsce Turniej Piłki Nożnej dla dzieci LUBIANA CUP 2023. Dwudniowe zawody były rozgrywane na stadionie i orliku w Łubianie.


Gminny Dzień Dziecka we Wdzydzach

Ponad 400 dzieci bawiło się na Gminnym Dniu Dziecka, który odbył się 1 czerwca we Wdzydzach w gminie Kościerzyna. Uczniowie klas I, II i III wszystkich gminnych szkół zostali zaproszeni do Centrum Usług Turystycznych. Atrakcje zapewnili animatorzy oraz instruktorzy gminnych sekcji Zakładu Sportu, Kultury i Turystyki, pracownicy Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego oraz funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Kościerzynie. Wyjątkową przygodą był rejs statkiem po wdzydzkich jeziorach.


Zmodernizowana oczyszczalnia ścieków w Wielkim Klinczu

Dzięki rozbudowie oczyszczalni ścieków w Wielkim Klinczu możliwe będzie bezpieczne podłączanie do sieci kolejnych odbiorców. Warta ponad 6 milionów zł inwestycja zwiększyła stabilność i przepustowość oczyszczalni o ponad 70%. Modernizacja poprawiła system odbioru i unieszkodliwiania ścieków oraz zminimalizowała uciążliwe zapachy.


Kaszubskie Spotkania z Folklorem Świata

Trzy dni fantastycznych występów najlepszych zespołów folklorystycznych – tak w skrócie można podsumować Międzynarodowy Festiwal Folkloru we Wdzydzach. Na Scenie Letniej wystąpiły zespoły z: Chile, Słowacji, Holandii, Kostaryki, Włoch, Portugalii, Słowenii i, oczywiście, Kaszub.


Regaty o Puchar Wójta Gminy Kościerzyna

W pierwszy weekend sierpnia 2023 roku odbyły się XIII regaty o Puchar Wójta Gminy Kościerzyna w ramach cyklu Żeglarskiego Pucharu Kaszub oraz Mistrzostwa Pomorza w klasie Cadet. Na starcie stawiło się 108 jachtów z 138 żeglarzami na pokładzie.


Biesiada Seniorów w Loryńcu

31 sierpnia na placu wiejskim w Loryńcu odbyła się VI Biesiada Seniorów. Na zaproszenie Rady Seniorów Gminy Kościerzyna odpowiedziało niemal 400 osób! Nie zabrakło konkursowej rywalizacji, śpiewu i tańców. Zabawa, jak co roku, była przednia!


Gminne Święto Plonów w Gostomiu

3 września w Gostomiu odbyły się Dożynki Gminy Kościerzyna. W ten sposób symbolicznie zakończyliśmy żniwa i podziękowaliśmy rolnikom za ich ważną, ciężką pracę. Starostami tegorocznych dożynek gminnych byli państwo Arleta i Adam Cieszyńscy.


Wspólnota Burego Misia ma już 40 lat!

W tym roku minęło 40 lat od powstania Wspólnoty Burego Misia. Jubileusz hucznie świętowano podczas Jesieniowej Świętnicy u Miedzwiedzków. Trzydniowe obchody urodzin odbyły się w Osadzie Burego Misia w Nowym Klinczu.


Kolejne przystanki w kaszubskich wzorach

Stowarzyszenie Kaszubski Azymut kontynuuje projekt „Uroki czekania”, dofinansowany przez gminę Kościerzyna. Polega on na odświeżeniu i ozdobieniu wiat przystankowych znajdujących się na trasie dowozu uczniów do szkół. Tym razem wypiękniały przystanki w Grzybowie i Wąglikowicach.


Dni Seniora

Wzorem minionych lat spotkania dla seniorów odbyły się w 9 miejscowościach naszej gminy: Kornem, Łubianie, Niedamowie, Nowym Klinczu, Skorzewie, Kaliskach, Wielkim Klinczu i Wielkim Podlesiu. Wszędzie z seniorami spotkał się Wójt Grzegorz Piechowski, radni i sołtysi, dyrektorzy szkół. Osoby najstarsze w poszczególnych sołectwach uhonorowane zostały bukietem kwiatów. Spotkania w wielu miejscach poprzedzone były Mszą Święta odprawianą w miejscowym kościele.

Aktualności

Wdzydze witają pięknym napisem

Z inicjatywy Koła Gospodyń Wiejskich Wdzydzanki we Wdzydzach ustawiony został napis witający mieszkańców i turystów. W pięknej scenerii nad jeziorem, w pobliżu Centrum Usług Turystycznych można zrobić sobie pamiątkowe zdjęciem na tle napisu „♥ WDZYDZE”.

Więcej

30-lecie Szkoły Podstawowej w Wielkim Podlesiu

24 maja 2024 r. Szkoła Podstawowa im. kontradmirała Xawerego Czernickiego w Wielkim Podlesiu świętowała jubileusz 30-lecia działalności. Uroczyste spotkanie, które zorganizowała społeczność szkolna było okazją do wspomnień, poznania historii placówki i sylwetki patrona oraz podziwiania talentów artystycznych uczniów.

Więcej

Zapraszamy na rajd rowerowy

Klub Rowerowy Stolemy wraz z harcerzami Hufca ZHP Kościerzyna zaprasza w dniu 31 maja br. na Rodzinny Rajd Rowerowy trasą: Kościerzyna – Łubiana – Lipusz – Stare Karpno – Korne – Kościerzyna

Więcej