Aktualności

Bardzo udany debiut KS Aqua Sport na zawodach Pucharu Świata w Pływaniu w Płetwach w Kłajpedzie

W dniach 29-30 kwietnia 2023r. 7 zawodników KS Aqua Sport wystartowało po raz pierwszy w swoim życiu w zawodach międzynarodowych. Okazją do takiego startu był Klubowy Puchar Świata w Pływaniu w Płetwach(XVII CMAS Finswimming World Cup 2023 – Klaipeda, Lithuania), który odbył się na Litwie w pięknej nadmorskiej Kłajpedzie.

Wyjazd zawodników w całości sfinansowali sponsorzy(Kruszywa Polskie, Hoch Systemy Kominowe oraz Repiński Transport). Wyjazd odbył się także dzięki pomocy Gminy Przywidz, gdzie mieszkają 2 zawodniczki, które pojechały na te zawody. Spory wkład w tak dobre wyniki miała również Pani Olga Kuczkowska prowadząca Strefę Odnowy w Aqua Centrum w Kościerzynie. KS Aqua Sport po raz pierwszy brał udział w takich zawodach i nie obyło się bez niespodzianek i zarówno trener, jak i sami zawodnicy zdobyli worek doświadczeń związanych z prowadzeniem zawodów w obcym języku, obowiązkowymi certyfikatami na sprzęt(monopłetwy), a także certyfikowanymi przez CMAS strojami pływackimi. Nie obyło się niestety bez dyskwalifikacji, które zawodniczki otrzymywały za zamoczenie monopłetwy w basenie przed jej założeniem lub za to, że miały na nadgarstku gumkę do włosów podczas startu. Była to surowa lekcja dla młodych zawodniczek i zawodników KS Aqua Sport oraz nowe doświadczenie dla trenera Michała Zaracha, który również po raz pierwszy wyjechał w roli trenera na zawody poza granice naszego kraju. Warto dodać, że zawodnicy w takich zawodach podzieleni są na 2 kategorie wiekowe – Junior(do 17 lat) i OPEN(18 lat i więcej). Zawodnicy naszego klubu są w wieku 14-17 lat, więc startowali tylko w kategorii Junior i to w większości ze starszymi rywalami z innych państw.

Super wyniki zawodników i prawie podium.

Pomimo faktu, że zawodnicy startowali pierwszy raz na zawodach międzynarodowych to pokazali się naprawdę z bardzo dobrej strony, a miejsca w pierwszej dziesiątce w poszczególnych konkurencjach najlepiej tego dowodzą. Największym sukcesem może pochwalić się zaledwie 14-letni Filip Komar z Nowej Karczmy, który ustanawiając nowy rekord życiowy na 50BF – 21,49s zajął 4 miejsce wśród Juniorów. Na tym samym dystansie 15-letnia Anna Szybalska wyrównując swój rekord życiowy 25,10s ukończyła na 10 miejscu wśród juniorek, a na 14 miejscu ukończyła Daria Freda. FilipKomar również bardzo dobrze popłynął w wyścigu na 100BF, gdzie wynikiem 48,46s uplasował się na 10 miejscu. Na tym samym dystansie wśród juniorek 9 wynik uzyskała Daria Freda z czasem 55,33s., natomiast na 13 miejscu ukończyła Anna Szybalska, na 17. Zuzanna Peek, a tuż za nią Anna Tarnowska. Zuzanna Peek ukończyła konkurencję 200BF na 13 pozycji.

Sztafeta 4x100BF MIX w składzie Daria Freda, Anna Szybalska, Jan Marchewicz i Filip Komar zajęła 6 miejsce w Juniorach.

Wszyscy zawodnicy zdobyli nieocenione doświadczenia na zawodach, co z pewnością wpłynie na lepszą dyscyplinę na zawodach w przyszłości. Warto zaznaczyć, że w zawodach bardzo dobrze radzili sobie inni Polacy, którzy stawali także na najwyższych stopniach podium, a byli to reprezentanci naszego kraju z Chodzieży, Wrocławia i Torunia. Po zawodach zawodnicy mieli okazję do zwiedzania miasta i portu w Kłajpedzie.

Teraz zawodnicy i trener koncentrować się będą na ratownictwie wodnym, ponieważ w dniach 28 maja i 18 czerwca wystartują w Pomorskiej Lidze, a w dniach 23-24 czerwca rywalizować będą na Mistrzostwach Polski w Poznaniu. Klub nadal poszukuje sponsorów chcących zaangażować się w rozwój sportu w Kościerzynie, a szczególnie w propagowanie pływania wśród dzieci i młodzieży. Jak zaznacza trener Michał Zarach już w przyszłym roku klub stawia sobie za cel wprowadzenie pierwszego zawodnika, a może zawodników do reprezentacji kraju. Niestety wiąże się to z udziałem tych zawodników w zawodach rangi krajowej i wyjazdami często na drugi koniec Polski. Klub również zaprasza chętne osoby do rozpoczęcia treningów i dołączenia do grupy zawodników.

Aktualności

Płukanie wodociągu w Małym Kinczu

Zakład Komunalny informuje, że w dniu 16.07.2024r. (wtorek) od godz. 8.00 do godz. 13.00  w miejscowości  MAŁY KLINCZ za skrzyżowaniem dróg wojewódzkiej i powiatowej w kierunku Wielkiego Klincza nastąpią spadki i zaniki ciśnienia wody  spowodowane robotami na sieci wodociągowej. Lokalnie mogą wystąpić  przebarwienia wody spowodowane płukaniem sieci wodociągowej.