Aktualności

X Otwarty Turniej Szachowy o Puchar Wójta Gminy Kościerzyna Wielki Podleś 2024

W sobotę, 28 września br., młodzież i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. kontradmirała Xawerego Czernickiego w Wielkim Podlesiu, popierając wieloletnią inicjatywę Zbigniewa Szarmacha, przy wsparciu organizacyjno-finansowym Zakładu Sportu, Kultury i Turystyki Gminy Kościerzyna oraz Tadeusza Bobera, Radnego Gminy Kościerzyna, zorganizowała i przeprowadziła na terenie Szkoły, kolejny cykliczny, dziesiąty już, Otwarty Turniej Szachowy o Puchar Wójta Gminy Kościerzyna z pulą nagród 2.800 złotych.

Głównym celem tej imprezy sportowej, organizowanej corocznie, jest promowanie szachów z ich licznymi zaletami wśród społeczności Gminy. Tegoroczny Turniej spotkał się z olbrzymim zainteresowaniem dużych i małych szachistów przybyłych tu w liczbie sześćdziesięcioro sześcioro z trzynastu powiatów aż czterech województw. Naszą Gminę reprezentowało dziewiętnaścioro zawodniczek i zawodników.

Oprócz zupełnych amatorów, w tym dużej liczby dzieci i młodzieży, w Turnieju wystąpiło aż dwóch zawodników z tytułem międzynarodowym, pięciu zawodników z tytułem lub kategorią krajową centralną oraz trzydzieścioro czworo z kategorią krajową okręgową. Wśród nich wszystkich, dwadzieścioro pięcioro posiada ranking międzynarodowy ELO.

Zawody otworzył włodarz terenu Grzegorz Piechowski, który przywitał szachistów i wespół z Dyrektor Szkoły Barbarą Czarnota oraz radnym Tadeuszem Boberem przekazał im życzenia owocnej gry, zdobywania pozytywnych szachowych doświadczeń oraz osiągnięcia sukcesów w Turnieju.

Zawody zostały przeprowadzone systemem szwajcarskim, a każdy z zawodników rozegrał po dziewięć partii, dysponując zaledwie dziesięcioma minutami na jej rozegranie z bonifikatą pięciu sekund na każde wykonywane posunięcie. Arbitrem zawodów był Jarosław Czarnota – sędzia klasy I, który po ich zakończeniu wyraził opinię, że zawody przebiegły niezwykle sprawnie i w atmosferze fair play. Wszystkim uczestnikom rozgrywek, po ich zakończeniu, wręczono pamiątkowe medale okolicznościowe, a zwycięzcom poszczególnych kategorii przyznano nagrody przewidziane w regulaminie Turnieju.

Zwycięstwo w tegorocznej edycji Turnieju, wygrywając wszystkie pojedynki, osiągnął mistrz międzynarodowy Piotr Brodowski z Bydgoszczy. To on zdobył główne trofeum Turnieju, tj. Puchar Wójta Gminy Kościerzyna, jak również nagrodę pieniężną w wysokości 632,50 zł, zaś najlepszym zawodnikiem Gminy Kościerzyna okazał się Miłosz Załucki z Dobrogoszcza, zawodnik kategorii drugiej, zdobywając nagrodę pieniężną w kwocie 300 zł ufundowaną przez Radnego Gminy Kościerzyna, Tadeusza Bobera.

Największą niespodziankę w Turnieju sprawił mieszkaniec Lubni, zawodnik kategorii drugiej – Paweł Warsiński z UKS Wda Lipusz, pokonując, w trzeciej rundzie,zwycięzcę ubiegłorocznej edycji Turnieju,  mistrza FIDE – Tomasza Kempińskiego, który w konsekwencji stracił realne szanse na zdobycie drugiej lokaty – zajął miejsce trzecie, zdobywając nagrodę pieniężną w kwocie 379,50 złotych. Paweł zaś, z dorobkiem 6.0 pkt., zajął wysokie, ósme miejsce.

Niemałą niespodziankę sprawili też dwaj zawodnicy UKS Wda Lipusz, mieszkańcy Kościerzyny – Jakub Andrzejewski i Konrad Andrzejewski (obaj zawodnicy kategorii pierwszej), którzy z dorobkiem 6.5 pkt. zajęli czwarte i piąte miejsce, wyprzedzając jednego z głównych faworytów Turnieju, kandydata na mistrza krajowego – Jacka Belczewskiego z Tczewa. W rezultacie, Jakub Andrzejewski, nie tylko, że zdobył nagrodę pieniężną w kwocie 253 złotych, torównież zdobył Puchar jako najlepszy zawodnik do lat 18-tu.

(6.5 pkt.) Miłosz Załucki z Dobrogoszcza

Informacje dotyczące wszystkich uczestników Turnieju, przebiegu oraz wyników poszczególnych rozgrywek dostępne są pod adresem internetowym: https://www.chessmanager.com/pl/tournaments/5087711899942912

opracował: Tomasz Glaza