29 sierpnia odbyły się Dożynki Gminy Kościerzyna. W tym roku gospodarzem było Sołectwo Korne. Dożynkom towarzyszyła pochmurna aura, lecz nie zniechęciło to uczestników do dziękowania za uzyskane plony.
Uroczystości rozpoczęły się polową mszę dziękczynną, której przewodniczył Ks. Proboszcz Bogusław Kwasigroch z parafii pw. Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Kościerzynie, która zgromadziła liczne grono parafian i gości.
Wśród gości dożynkowych byli: Posłanka na Sejm RP Magdalena Sroka, Przewodnicząca Rady Miasta Kościerzyna Helena Kaszubowska-Nitz, przyjaciele z Partnerskiej Gminy Pniewy z Wiceburmistrzem Miasta i Gminy Pniewy Józefem Ćwiertnią i Przewodniczącym Rady Gminy Krzysztofem Matuszakiem na czele, sołtysi Gminy Kościerzyna, rolnicy, przedsiębiorcy oraz wielu mieszkańców Gminy Kościerzyna i wypoczywających w okolicy turystów.
Po mszy odbył się festyn Dożynkowy obfitujący w atrakcje przygotowane przez organizatorów: dmuchańce dla dzieci, militaria, stoiska gastronomiczne, w tym również tradycyjna grochówka dożynkowa. Starostowie Dożynek, a byli nimi państwo Agnieszka i Józef Czerwińscy, z pełnym ceremoniałem przekazali na ręce włodarza Gminy Wójta Grzegorza Piechowskiego i Przewodniczącego Rady Gminy Andrzeja Bobera specjalnie na tą okazję upieczone bochny chleba, którzy podzielili i poczęstowali nim przybyłych gości i biesiadników dożynek. Gospodarz Gminy Wójt Grzegorz Piechowski oraz zaproszeni goście uroczyście podziękowali rolnikom za trud włożony w pracę na roli, a zwłaszcza w ostatnich latach, gdzie aura pogodowa nas nie rozpieszcza. W tym roku wielka susza, a teraz opady nie pozwalają zebrać plonów.
W trakcie ceremonii uhonorowano odznaką Ministra Rolnictwa „Zasłużony dla Rolnictwa” przedstawicieli społeczności wiejskiej: Józefa Czerwińskiego – starostę dożynek, Beatę Pollak, Jacka Szulta, Zdzisława Breza, Zdzisława Jażdżewskiego, Grażynę Mańską.
Wójt Gminy Kościerzyna wyróżnił rolników: Agnieszkę Czerwińską – starościnę dożynek, Stefana Pollaka, Weronikę Szulta, Marka Jażdżewskiego, Tusk Piotra, Karola Felskowskiego, Romana Wicę, Bogumiłę i Józefa Blok, Grażynę Mańską, Adama Cieszyńskiego, Mirosława Łangowskiego.
Emocje corocznie wzbudza wybór najładniejszego wieńca, a było ich tylko 6. W tym roku tradycje plecenia wieńca dożynkowego kultywowały sołectwa: Czarlina, Grzybowo, Loryniec, Kłobuczyno, Skorzewo i Korne. Komisja konkursowa pod przewodnictwem Pani Poseł RP Magdaleny Sroka obradowała nad wyłonieniem najładniejszego wieńca dożynkowego. W klasyfikacji wieńców miejsca zajęły sołectwa:
I miejsce – gospodarze dożynek Solecwo Korne
II miejsce – Sołectwo Kłobuczyno
III miejsce – Sołectwo Skorzewo.
Pozostałe trzy sołectwa uhonorowano wyróżnieniami. Kolejnym punktem programu były występy artystyczne w wykonaniu Zespołu Folklorystycznego „Kaszubskie Nuty” z Nowego Klincza i uczniów szkoły Podstawowej z Kornego, którzy zaprezentowali swoje talenty muzyczne i taneczne pod przewodnictwem dyrektor szkoły Pani Beaty Murglin.
W trakcie imprezy dożynkowej można było również zaszczepić się przeciwko Covid-19 w mobilnym punkcie szczepień, który został zorganizowany dzięki współpracy z Wojewodą Pomorskim. Działał także mobilny punkt Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań. Ponadto każdy zainteresowany mógł uzyskać informacje o rządowym programie Czyste Powietrze, z którego można otrzymać dotację na wymianę źródeł ogrzewania w naszych domach.
Dożynkom towarzyszyły występy artystyczne w wykonaniu Grupy Muzycznej ARTIS i Kapeli Zgrywańce. Wieczorem dla wszystkich chętnych do zabawy odbyła potańcówka, do której przygrywał lokalny zespół muzyczny. Scena do późnych godzin nocnych rozbrzmiewała śpiewem i tańcem motywując biesiadników do wspólnej zabawy dożynkowej pod chmurką.
Na zdjęciach: Dożynki Gminne w Kornem