Aktualności

Dziwny jest ten Świat – o marnowaniu jedzenia i co ma z tym wspólnego GOPS

W Polsce rocznie marnuje się około 5 milionów ton żywności, najczęściej w gospodarstwach domowych wyrzucamy wędliny i pieczywo. Produktami, które w dalszej kolejności około 35% z nas (co daje Polsce 5 miejsce wśród krajów europejskich) wyrzuca do kosza, są: warzywa, owoce i jogurty. Najczęściej powodem jest ,,przegapienie” daty przydatności do spożycia. Tak wynika z badań MillwardBrown i to stanowi 38% przyczyn, następnie zbyt duże zakupy to już 15%, zbyt duże porcje posiłków to 13% itd.

 Te dalsze procenty są może niewielkie, ale to z nich bierze się te 88 milionów ton rocznie w krajach Unii Europejskiej.

Poniżej kilka przykładów, co robić, by tej żywności marnowało się choć trochę mniej:   

  • zadbaj o optymalne warunki do przechowywania w lodówce – dostosowane do produktów,
  • sprawdź, jaka temperatura jest odpowiednia dla warzyw, owoców, wędlin i pieczywa,
  • bądź kreatywny w kuchni z czerstwego pieczywa możesz zrobić tosty francuskie, a z niewykorzystanych kawałków ryb czy warzyw aromatyczny bulion,
  • używaj zamrażarki – mrożenie to jedna z najlepszych metod przechowywania żywności,
  • planuj posiłki, a na zakupy chodź z listą,
  • zostały Ci resztki z obiadu? – warzywa wykorzystaj do omletu na kolację, a zupę czy sos możesz zamrozić,
  • przechowuj produkty na odpowiednich półkach w lodówkach,
  • rób przetwory w sezonie na warzywa i owoce.

Jednym z zadań GOPS jest edukacja w zakresie problemów społecznych, dlatego też o marnowaniu żywności, skutkach i zasadach zdrowego żywienia rozmawiali dnia 27 czerwca br. uczestnicy warsztatów zorganizowanych przez tut. Ośrodek, które odbyły się w sali posiedzeń Urzędu Gminy Kościerzyna.

Działanie związane z realizacją zadań w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym w Podprogramie 2021 Plus.  

Zapraszamy do galerii:

Aktualności

Teatrzyk Kamishibai w bibliotece w Skorzewie

Kamishibai wywodzi się z Japonii i oznacza dosłownie teatr obrazkowy lub teatr ilustracji. Przy tej technice opowiadania stosuje się drewnianą skrzynię na wzór parawanu z teatrzyku marionetek oraz przekładane plansze z obrazkami. To alternatywna forma czytania, która jeszcze mocniej pobudza dziecięcą wyobraźnię i pozwala na większe skupienie na treści bajki. Papierowy spektakl pozwala zabrać młodych słuchaczy w podróż do wyjątkowego świata teatru i literatury. Czytanie dzieciom rozbudza w nich ciekawość świata i wyrabia dobre nawyki.

Więcej

Dentobus odwiedził Szkołę Podstawową w Wielkim Podlesiu

17 grudnia 2024 roku do Szkoły Podstawowej w Wielkim Podlesiu zawitał DENTOBUS promujący dbanie przez dzieci o zęby. To element projektu Ministerstwa Zdrowia wspierający placówki oświatowe w aktywnym podejmowaniu przez nie działań prozdrowotnych dotyczących dzieci i uczniów, ale też wyposażający samych rodziców w wiedzę o stanie jamy ustnej ich dzieci.

Więcej