Główny Urząd Statystyczny informuje, że w dniach 16.09-24.11.2024 na terenie całego kraju (również Gminy Kościerzyna) realizowane jest badanie mobilności transportowej ludności BMTL.
W terminie od 16 września do 24 listopada 2024 roku na terenie całego kraju realizowane jest badanie mobilności transportowej ludności BMTL. Jest ono odpowiedzią na zapotrzebowanie zgłoszone przez instytucje zajmujące się rozwojem transportu w Polsce. Badanie mobilności jest badaniem ankietowym, reprezentacyjnym i obejmuje członków gospodarstw domowych z wylosowanych mieszkań, w wieku 6 lat i starszych. Realizowane jest metodą CAPI (wywiad bezpośredni realizowany przez ankietera statystycznego). Celem badania jest zebranie informacji o sposobach przemieszczania się ludności: wykorzystanych środkach transportu, celach podróży i wyjazdach, czasie ich trwania oraz motywacjach podróży. Wyniki pomogą przy podejmowaniu decyzji infrastrukturalnych, aby usprawnić system transportowy w Polsce, ułatwiając mieszkańcom przemieszczanie się na krótkich i długich dystansach. Badanie mobilności transportowej ludności przeprowadzane jest przez Urząd Statystyczny w Szczecinie, który sprawuje również nadzór merytoryczny nad jego przebiegiem.
Termin realizacji badania:
16.09 – 24.11.2024 r.
Metoda realizacji badania:
- wywiad bezpośredni realizowany przez ankietera statystycznego
- wywiad telefoniczny realizowany przez ankietera statystycznego
Zakres zbieranych informacji:
W badaniu zbierane są informacje dotyczące:
- motywacji podróży,
- wykorzystywanych środków transportu,
- celu podróży,
- kierunków wyjazdów,
- czasu trwania podróży,
- posiadanych pojazdów.
Dane osobowe zbierane w badaniach:
- są przetwarzane zgodnie z przepisami RODO – Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE,
- są objęte tajemnicą statystyczną na podstawie art. 10 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej, a za naruszenie tajemnicy grozi odpowiedzialność karna określona w art. 54 i 55 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej.
Co się dzieje z odpowiedziami respondenta?
Do danych jednostkowych uzyskanych od respondenta mają dostęp jedynie pracownicy statystyki publicznej, wyłącznie w celu dokonania zestawień, opracowań i analiz. Udostępnianie danych odbiorcom i publikowanie ich możliwe jest dopiero po zagregowaniu danych jednostkowych, czyli pogrupowaniu ich według określonych kategorii, np.: według grup społeczno-zawodowych (emeryci, pracujący) lub danego przekroju terytorialnego (powiaty, województwa) i usunięciu cech identyfikacyjnych.
Dlaczego warto wziąć udział w tym badaniu ankietowym?
Wyniki badania będą kluczowe do przeprowadzenia szeregu analiz, posłużą do rozwoju, kształtowania oraz poprawy funkcjonowania systemów transportowych w Polsce. Mogą przyczynić się do realizacji istotnych działań takich jak: efektywny rozwój sieci drogowej i kolejowej, obniżenie kosztów podróży, zmniejszenie zatorów drogowych, poprawa oferty komunikacji zbiorowej czy walka z wykluczeniem transportowym.
Gdzie można znaleźć wyniki badań?
Po zakończeniu badania jego wyniki zostaną opublikowane na stronie Głównego Urzędu Statystycznego stat.gov.pl.