Zapraszamy na niezwykłe wydarzenie popularnonaukowe: „Im mniej wiem, tym lepiej śpię”? – dyskusja o katastrofach i fatalnych skutkach lekceważenia nauki. Spotkanie odbędzie się 10 sierpnia w Czarlinie-Skoczkowie.
Celem wydarzenia jest przeprowadzenie dyskusji między naukowcami różnych dyscyplin a publicznością na temat kryzysu autorytetu naukowego we współczesnym świecie oraz przedstawienie fatalnych w skutkach scenariuszy lekceważenia głosu środowiska naukowego. Dyskusję będzie łączył jeden wątek przewodni: katastrofa, a wezmą w niej udział renomowani naukowcy-eksperci/ekspertki z różnych polskich placówek naukowych. W tym samym momencie na „scenie” będą znajdowali się naukowcy trzech różnych dyscyplin, którzy będą dzielili się swoimi przemyśleniami, rozmawiali z moderatorami oraz dyskutowali z publicznością.
W ramach tegorocznej debaty postanowiliśmy skupić się na następujących rodzajach katastrof: katastrofie migracyjnej/wojennej, katastrofie ekologicznej oraz katastrofie technologicznej.
Na leśnej scenie wykładowej wystąpią:
– prof. Jan Marcin Węsławski z Instytutu Oceanologii PAN
– prof. Anna Mazurkiewicz z Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego
– dr inż. Piotr Szmytkiewicz z Instytutu Budownictwa Wodnego PAN
Wydarzenie odbędzie się w tym samym miejscu, gdzie od lat odbywały się Letnie Spotkania z Nauką, czyli w Ośrodku Pracy Twórczej IBW PAN nad jeziorem Wdzydze w Czarlinie-Skoczkowo
Start: 10 sierpnia 2024, godz. 19.00
Organizatorami wydarzenia są: Rada Upowszechniania Nauki PAN, Wydział Historyczny Uniwersytetu Gdańskiego, Instytut Budownictwa Wodnego PAN oraz Instytut Oceanologii PAN.