Aktualności

Kaszubski haft czepcowy – powrót

Dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Koło Gospodyń Wiejskich w Kłobuczynie realizuje kurs haftu złotego zwanego haftem czepcowym. Planowane 160 godzin zajęć umożliwi uczestniczkom poznanie podstaw i technik hafciarskich pod okiem doświadczonej instruktorki – Mistrza Tradycji pani Anny Miszczak.

Celem projektu jest zachowanie od zapomnienia i przekazanie umiejętności haftu złotego kaszubskiego oraz historii haftu na Kaszubach. Projekt jest w pełni nawiązujący do danych tradycji Kaszub związanych z haftem czepcowym złotym. Złotnica jest to najstarsza i najbardziej wymagająca technicznie, odmiana haftu kaszubskiego. Tradycja tego haftu sięga XIII wieku rozpoczęła się w żeńskim zakonie norbertanek sprowadzonych w 1212 roku  do Żukowa, gdzie m.in. prowadziły szkołę dla panien z zamożnych rodów. Początkowo mniszki i uczennice, ozdabiały elementy liturgiczne: ornaty, stuły, obrusy mszalne. Później realizowały też zamówienia spoza klasztoru, na przykład na złotnice — czepce dla bogatych, zamężnych kobiet. Wygląd czepców zależał od statusu materialnego ich posiadaczek. Bogate ozdabiały czepce nićmi metalowymi — srebrnymi. Najbogatsze przyozdabiały głowy czepcami wykańczanymi nićmi ze złota. Stąd wzięła się nazwa tej części stroju — złotnica lub złotogłowie. Wyszukane materiały i kunszt wykonania powodowały, że był bardzo drogim elementem stroju kaszubskiego.

Za uczestniczkami już połowa zajęć. Dotychczas powstały torebki i próbki ściegów, w trakcie są kubraki do tradycyjnych strojów kaszubskich, duże torebki oraz poduszki.

Już wkrótce będzie można obejrzeć wystawę w sali wiejskiej w Kłobuczynie oraz w przestrzeni biletowej Kina Remus w Kościerzynie.

Zadanie „Kaszubski haft czepcowy – powrót” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury Kultura Ludowa i Tradycyjna  Mistrz Tradycji

Aktualności

Gminny Piknik Strażacki w Kornem

W sobotę 10 maja 2025 r. na terenie kompleksu boisk w Kornem odbył się Piknik Strażacki Ochotniczych Straży Pożarnych Gminy Kościerzyna. Zgodnie z tradycją świętowanie z okazji niedawnego Dnia Strażaka połączono z zawodami strażackimi, w których udział wzięło osiem jednostek OSP z terenu gminy Kościerzyna (OSP Łubiana, OSP Wielki Klincz, OSP Skorzewo, OSP Kaliska Kościerskie, OSP Kłobuczyno, OSP Korne, OSP Gostomie oraz OSP Dobrogoszcz). Podobnie jak w zeszłym roku, również tym razem udział w zawodach wzięła żeńska drużyna OSP Kaliska Kościerskie. 

Więcej

Szkolne uroczystości z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja

W dniu 30 kwietnia w Szkole Podstawowej w Kaliskach Kościerskich odbył się uroczysty apel z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Zebranych powitała pani dyrektor Anna Wołoszyk, która przypomniała o 1000 letniej rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego oraz podkreśliła znaczenie Święta Konstytucji 3 Maja, jako jednego z najważniejszych dni w historii Polski.

Więcej