Aktualności

Modernizacja gospodarki ściekowej w aglomeracji Wielki Klincz

Trwa rozbudowa oczyszczalni ścieków w Wielkim Klinczu. Inwestycja o wartości ponad 6,35 mln zł jest spowodowana rozwojem zabudowy indywidualnej na terenie aglomeracji ściekowej Wielki Klincz oraz potrzebą podłączenia do sieci kanalizacyjnej kolejnych miejscowości. Będą to: Kłobuczyno, Puc i Dąbrówka.

Efektem prac będzie dostosowanie elementów oczyszczalni do obecnych wymagań środowiskowych. Zakończenie rozbudowy przewidziane jest na koniec grudnia 2022 roku.

Główne elementy projektu:

– adaptacja trzech istniejących zbiorników stabilizacji tlenowej osadu o poj. czynnej 115 m3 na reaktory SBR w zakresie montażu urządzeń oraz instalacji (bez zakupu wyposażenia i automatyki),

– budowa odcinka kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej DN250 wraz z likwidacją istniejącego odcinka kolidującego z nowoprojektowanym obiektem – wiatą z placem na magazynowanie osadu,

– budowa przelewu awaryjnego „A” na układzie kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej przed przepompownią ścieków surowych – umożliwienie skierowania wszystkich ścieków dopływających do oczyszczalni do stawu retencyjnego,

– budowa przelewu awaryjnego „B” po części mechanicznej oczyszczalni – umożliwienie skierowania nadmiaru ścieków do stawu retencyjnego,

– budowa trzech nowych reaktorów SBR o poj. V=115 m3,

– budowa komory tlenowej stabilizacji osadu czynnego,

– budowa magazynu osadu z zadaszeniem,

– budowa komory z pomiarem przepływu ścieków oczyszczonych na kolektorze odpływowym z oczyszczalni,

– dostosowanie dróg i chodników do nowych obiektów,

– przebudowa ogrodzenia oczyszczalni ścieków.

Aktualności

Wizyta Rady Seniorów w Pniewach

Kilka dni temu Rada Seniorów z Gminy Kościerzyna miała okazję uczestniczyć w trzydniowej wycieczce do Wielkopolski. W czwartek grupa 15 seniorów wyruszyła z wizytą do naszej gminy partnerskiej – Pniewy, gdzie spędziła czas na poznawaniu lokalnej kultury i nawiązywaniu nowych znajomości.

Więcej

Otwarcie oczyszczalni ścieków w Wąglikowicach

W dniu 25 czerwca odbyło się oficjalne otwarcie oczyszczalni ścieków w Wąglikowicach. W uroczystym przejściu przez wstęgę, oprócz przedstawicieli instytucji lokalnych i uczestników procesu budowlanego wziął udział Wicewojewoda Pomorski p. Emil Rojek. Nie zabrakło również przedstawicieli Rady Gminy Kościerzyna i Księdza proboszcza z miejscowej parafii. Oczyszczalnia ścieków została wybudowana w ramach realizacji zadania pn.: „Budowa kanalizacji sanitarnej wraz z oczyszczalnią ścieków w miejscowości Wąglikowice z odprowadzeniem ścieków oczyszczonych do rzeki Wierzyca”.

Więcej