Aktualności

Myślę więc nie śmiecę

Piękne hasło akcji sprzątania świata: „MYŚLĘ WIĘC NIE ŚMIECĘ” niestety okazało się jeszcze nie stosowane przez mieszkańców i gości przybywających do Gminy Kościerzyna. Uczniowie szkół na terenie gminy, którzy zbierali śmieci w okolicach swoich wsi oraz w lasach, wspólnie z pracownikami Nadleśnictwa Kościerzyna przekonali się na własne oczy, że Ci którzy pozbywają się śmieci tam gdzie prawie zjedli czy coś wypili – niestety nie myślą.

Ciężko jest tym „brudasom” wrzucić śmieci do kosza czy zabrać do domu, a łatwo jest wyrzucić gdziekolwiek i pozostawić to komuś innemu, aby posprzątał. Nie tak powinno być! Takich przypadków, które niestety dotyczą także odpadów budowlanych, butelek, opon, papierów i folii można na naszym terenie zauważyć bardzo dużo.

Również na rzece Wierzyca, gdzie z inicjatywy stowarzyszenia Kościerska Marka sprzątano odcinek wodny pomiędzy przystanią na Wierzysku a Nową Kiszewą, widać było przebywanie sporej liczby osób, które też nie myślały i śmieci wyrzucały do wody. W rzece można było znaleźć m.in. butelki, puszki, folie, części pralek, stare obuwie i plastikowe wiadra. Smutny jest fakt, że większość tych śmieci pochodzi od ludzi mieszkających nad rzeką, którzy codziennie mogą cieszyć się pięknym widokiem i szumem wody, a jednak nie szanują tego piękna.

Miejmy nadzieję, że akcja „MYŚLĘ WIĘC NIE ŚMIECĘ” będzie miała pozytywny wpływ na tych, którzy „zapominają” posprzątać swoje odpadki, bo zapewne wszyscy, którzy uczestniczyli w sprzątaniu, doskonale rozumieją to ważne hasło.

Podziękować należy przede wszystkim uczestnikom akcji sprzątania świata – tym którym nie było ciężko schylić się i podnieść wyrzucone przez innych śmieci.

Podziękować też trzeba inicjatorom i koordynatorom akcji sprzątania, czyli Lidze Ochrony Przyrody z szefową na Powiat Kościerski Panią Teresą Preis, Zakładowi Komunalnemu Gminy Kościerzyna, który  zajął się odbiorem śmieci, firmie KajakiMłyn, która użyczyła kajaków, Nadleśnictwu Kościerzyna, Agroturystyce u Marioli w Nowej Kiszewie, Zakładowi Oświaty Gminy Kościerzyna, Piotrowi Kwidzińskiemu, który czuwał nad bezpieczeństwem osób biorących udział w akcji oraz wszystkim Szkołom Podstawowym z terenu gminy Kościerzyna.

Na zdjęciach: akcja sprzątania w Gminie Kościerzyna

Aktualności

Nabór uzupełniający na powietrzne pompy ciepła

Przypominamy, że trwa nabór uzupełniający mieszkańców zainteresowanych montażem instalacji powietrznej pompy ciepła do przygotowania ciepłej wody użytkowej przy dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 10.3.1. Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014 – 2020.

Więcej

Dziękujemy za udział w Narodowym Spisie Powszechnym 2021

Zakończył się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. W Gminie Kościerzyna, tak jak w całej Polsce, trwał od 1 kwietnia do 30 września 2021 roku. Dziękujemy wszystkim mieszkańcom, którzy spełnili swój obywatelski obowiązek i wzięli udział w spisie. Z posiadanych przez nas informacji wynika, że nie spisali się nieliczni – obowiązku dopełniło 99% mieszkańców naszej gminy.

Więcej

Konferencja Metodyczna Skorzewo 2021

Dnia 26 września 2021 roku w Centrum Sportu i Rekreacji w Skorzewie odbyła się konferencja metodyczna dla trenerów piłki nożnej. Konferencja zorganizowana została przez Zakład Sportu, Kultury i Turystyki Gminy Kościerzyna oraz firmę EmSport. Patronat na wydarzeniem objął Pomorski Związek Piłki Nożnej.

Więcej