Aktualności

Myślę więc nie śmiecę

Piękne hasło akcji sprzątania świata: „MYŚLĘ WIĘC NIE ŚMIECĘ” niestety okazało się jeszcze nie stosowane przez mieszkańców i gości przybywających do Gminy Kościerzyna. Uczniowie szkół na terenie gminy, którzy zbierali śmieci w okolicach swoich wsi oraz w lasach, wspólnie z pracownikami Nadleśnictwa Kościerzyna przekonali się na własne oczy, że Ci którzy pozbywają się śmieci tam gdzie prawie zjedli czy coś wypili – niestety nie myślą.

Ciężko jest tym „brudasom” wrzucić śmieci do kosza czy zabrać do domu, a łatwo jest wyrzucić gdziekolwiek i pozostawić to komuś innemu, aby posprzątał. Nie tak powinno być! Takich przypadków, które niestety dotyczą także odpadów budowlanych, butelek, opon, papierów i folii można na naszym terenie zauważyć bardzo dużo.

Również na rzece Wierzyca, gdzie z inicjatywy stowarzyszenia Kościerska Marka sprzątano odcinek wodny pomiędzy przystanią na Wierzysku a Nową Kiszewą, widać było przebywanie sporej liczby osób, które też nie myślały i śmieci wyrzucały do wody. W rzece można było znaleźć m.in. butelki, puszki, folie, części pralek, stare obuwie i plastikowe wiadra. Smutny jest fakt, że większość tych śmieci pochodzi od ludzi mieszkających nad rzeką, którzy codziennie mogą cieszyć się pięknym widokiem i szumem wody, a jednak nie szanują tego piękna.

Miejmy nadzieję, że akcja „MYŚLĘ WIĘC NIE ŚMIECĘ” będzie miała pozytywny wpływ na tych, którzy „zapominają” posprzątać swoje odpadki, bo zapewne wszyscy, którzy uczestniczyli w sprzątaniu, doskonale rozumieją to ważne hasło.

Podziękować należy przede wszystkim uczestnikom akcji sprzątania świata – tym którym nie było ciężko schylić się i podnieść wyrzucone przez innych śmieci.

Podziękować też trzeba inicjatorom i koordynatorom akcji sprzątania, czyli Lidze Ochrony Przyrody z szefową na Powiat Kościerski Panią Teresą Preis, Zakładowi Komunalnemu Gminy Kościerzyna, który  zajął się odbiorem śmieci, firmie KajakiMłyn, która użyczyła kajaków, Nadleśnictwu Kościerzyna, Agroturystyce u Marioli w Nowej Kiszewie, Zakładowi Oświaty Gminy Kościerzyna, Piotrowi Kwidzińskiemu, który czuwał nad bezpieczeństwem osób biorących udział w akcji oraz wszystkim Szkołom Podstawowym z terenu gminy Kościerzyna.

Na zdjęciach: akcja sprzątania w Gminie Kościerzyna

Aktualności

Dodatek osłonowy – ważne informacje

Informujemy, że od dnia 27.01.2022 r. wnioski o dodatek osłonowy należy składać w budynku C Urzędu Gminy Kościerzyna – sala posiedzeń, ul. Strzelecka 9, w godzinach 8.00-15.00 (w piątek w godzinach 8.00-14.00).

Więcej

Potrzebujesz wsparcia? Skorzystaj z programów realizowanych przez GOPS!

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościerzynie przystąpił do Programów Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2022 oraz ,,Opieka Wytchnieniowa” – edycja 2022, które finansowane są ze środków pochodzących z Funduszu Solidarnościowego. Wysokość pozyskanych środków, które przeznaczone będą na wsparcie potrzebujących mieszkańców Gminy Kościerzyna, to 718 700 zł.

Więcej

Eksperci Urzędu Skarbowego w Wielkim Klinczu

W czwartek, 20 stycznia 2022 r. po południu w Sali Wiejskiej w Wielkim Klinczu odbyło się spotkanie informacyjno-szkoleniowe z pracownikami Urzędu Skarbowego z Kościerzyny na temat wypełniania zeznań podatkowych w 2022 r. za rok 2021 oraz z uwzględnieniem tematów związanych ze zmianami wprowadzanymi przez Polski Ład w roku bieżącym.

Więcej