Aktualności

O nauce kaszubskiego w Łubianie na Uniwersytecie Gdańskim

Przedstawiciele szkoły w Łubianie mieli niezwykły zaszczyt przedstawić doświadczenia nauki języka kaszubskiego podczas Konferencji naukowo-dydaktycznej „Gôdóm i piszã pò kaszëbskù. Od szkoły podstawowej do matury”. Spotkanie odbyło się 21 września na Uniwersytecie Gdańskim.

W konferencji wzięło udział ponad stu nauczycieli języka kaszubskiego z całego województwa pomorskiego. W panelu warsztatów plenarnych o nauce języka kaszubskiego w Zespole Kształcenia w Łubianie mówiła nauczycielka Anna Cupa. Wystąpienie dotyczyło umiejętności słuchania ze zrozumieniem i przygotowania odpowiednich ćwiczeń dydaktycznych. Anna Cupa przedstawiła cykl ćwiczeń w słuchaniu tekstów literackich. Szczególnym przyjęciem cieszyły się ćwiczenia przygotowywane na platformach edukacyjnych kahoot.com i quizizz.com. Uczniowie uczęszczający na lekcje języka kaszubskiego w Łubianie mogą na każdej lekcji języka kaszubskiego korzystać z podobnych ćwiczeń na tabletach szkolnych, które dostępne są w sali języka kaszubskiego.

Prezentacja dokonań łubiańskiej szkoły została przygotowana we współpracy merytorycznej z dr Justyną Pomierską z Uniwersytetu Gdańskiego, która w ubiegłym roku hospitowała lekcje języka kaszubskiego w Łubianie w ramach praktyk studentów z kierunku etnofilologia kaszubska. Obecnie w Zespole Kształcenia w Łubianie języka kaszubskiego uczy się 64 uczniów.

Nadesłane ze szkoły w Łubianie

Na zdjęciach: uczestnicy konferencji na Uniwersytecie Gdańskim

Aktualności

Teatrzyk Kamishibai w bibliotece w Skorzewie

Kamishibai wywodzi się z Japonii i oznacza dosłownie teatr obrazkowy lub teatr ilustracji. Przy tej technice opowiadania stosuje się drewnianą skrzynię na wzór parawanu z teatrzyku marionetek oraz przekładane plansze z obrazkami. To alternatywna forma czytania, która jeszcze mocniej pobudza dziecięcą wyobraźnię i pozwala na większe skupienie na treści bajki. Papierowy spektakl pozwala zabrać młodych słuchaczy w podróż do wyjątkowego świata teatru i literatury. Czytanie dzieciom rozbudza w nich ciekawość świata i wyrabia dobre nawyki.

Więcej

Dentobus odwiedził Szkołę Podstawową w Wielkim Podlesiu

17 grudnia 2024 roku do Szkoły Podstawowej w Wielkim Podlesiu zawitał DENTOBUS promujący dbanie przez dzieci o zęby. To element projektu Ministerstwa Zdrowia wspierający placówki oświatowe w aktywnym podejmowaniu przez nie działań prozdrowotnych dotyczących dzieci i uczniów, ale też wyposażający samych rodziców w wiedzę o stanie jamy ustnej ich dzieci.

Więcej