Aktualności

Ogólnopolski dzień głośnego czytania w bibliotece w Wielkim Klinczu i w Skorzewie

29 września br. w bibliotece w Wielkim Klinczu i Skorzewie zorganizowano Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Jest to wspaniała okazja do wprowadzenia uczniów w magiczny świat książek. Celem święta jest promowanie głośnego czytania dzieciom, a także nabywanie przyjemności z czytania i słuchania wśród najmłodszych.

W spotkaniu czytelniczym w Wielkim Klinczu udział wzięli uczniowie klas III szkoły podstawowej, nauczyciele oraz dyrekcja szkoły. Uroczystość rozpoczęła się piosenką pt.: „W podróż z książką”, którą zaśpiewali uczniowie. Następnie odbyło się głośne czytanie książki „Asiuni” Joanny Papuzińskiej przez organizatorów bibliotekarza panią Renatę Abramowską i wychowawcę klasy 3a panią Marię Platę. Lektura ta jest niezapomnianą lekcją historii  polecana do wspólnego rodzinnego czytania. To wzruszająca literatura faktu dla najmłodszych czytelników. Joanna Papuzińska opisała wojnę w taki sposób, by problem  ten mogło pojąć dziecko. Jest to historia małej dziewczynki, która opowiada nam o II wojnie światowej. Historię Asiuni przekazała nam Joanna Papuzińska, która była tą Asiunią z książki. Wszystko podane jest w łagodny, wyważony sposób dostosowany do wieku odbiorcy. Oswaja kilku i kilkunastoletnich czytelników z tematem wojny. Niezwykle ważne jest, by historie dzieci z tamtego okresu trafiały do młodych czytelników, którzy czytając historię małej dziewczynki, małej Asiuni, nauczą się empatii i dowiedzą, że coś takiego jak wojna istnieje.

Po wysłuchaniu z wielką uwagą lektury, uczniowie Marta Ebertowska  i Hubert Borkowski – Lis zaśpiewali piosenkę pt.: „Czy wojna jest dla dziewczyn” oraz uczennice Iga Kamińska, Maja Wnuk wyrecytowały wiersz Marty Próchniewicz pt.: „Warto czytać”.

Następnie dzieci musiały wykazać się wiedzą i umiejętnością zapamiętanych wiadomości z przeczytanej przez lektorów książki podczas turnieju liderów i gry klasowej, gdzie liczył się refleks co sprawiło dzieciom wiele satysfakcji i radości. Uczniowie wykazali się wysokim poziomem wiedzy. Zostali uhonorowani nagrodami i upominkami.

W Skorzewie słuchaczami były dzieci z przedszkola, a lektorami uczennice klasy siódmej: Dominika Budzyńska, Witosława Dziemińska, Marta Paluszyńska oraz organizatorka Wiesława Głodowska. Przeczytano głośno i omówiono pouczające opowiadania pt. „Kicia, Kocia jest chora”, „Dziękuję”, „Dziewczynka z zapałkami” i „Wilk i siedem koźlątek”. Akcja bardzo spodobała się przedszkolakom.

Dzięki czytaniu zdobywa się istotne kompetencje intelektualne: uczy się języka oraz myślenia. Współczesny człowiek musi umieć samodzielnie myśleć   i podejmować decyzje. Powinien też swobodnie i poprawnie posługiwać się językiem, który dla każdego z nas jest prawdziwą wizytówką – w szkole, w pracy i w życiu. Język to przecież podstawowe narzędzie myślenia, zdobywania wiedzy, komunikacji z ludźmi i udziału w kulturze. Dobrze dobrane książki pomagają w rozwijaniu słownictwa, wiedzy i nauczaniu  wartości.

Warto więc uczynić z czytania codzienny rytuał. Szczególnie w dobie, smartfonów, tabletów, gier komputerowych i bajek w telewizji jest to kluczowe dla prawidłowego rozwoju dziecka. Życzymy, by czytanie książek było  nieustającą przygodą i odkrywaniem świata.

Nadesłane: Renata Abramowska, Maria Plata, Wiesława Głodowska

Aktualności

Wykazanie do dzierżawy

Wójt Gminy Kościerzyna zgodnie z  art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (jedn. tekst Dz. U z 2023 r. poz. 344 ze zm.) wykazuje do dzierżawy nieruchomości

Więcej

Méster Bëlnégò Czëtaniô 2023

W dniu 27 listopada w Szkole Podstawowej w Nowym Klinczu odbyły się gminne eliminacje konkursu czytania w języku kaszubskim Méster Bëlnégò Czëtaniô. Udział wzięło 48 uczniów ze szkół działających na terenie gminy Kościerzyna.

Więcej