Aktualności

Piknik  rodzinny  nad  Jeziorem  Garczyn

W dniu 1 października 2022 roku w Powiatowym Centrum Młodzieży w Garczynie odbył się Piknik Rodzinny, który jednocześnie stanowił podsumowanie realizacji projektu „Kaszubskie Żagle Wiedzy”. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie-uczestnicy projektu wraz z rodzinami, dyrektorzy  i nauczyciele ze szkół objętych projektem, instruktorzy z UKS Wodniacy Garczyn oraz zespół koordynacyjny projektu. Projekt Kaszubskie Żagle Wiedzy realizowany był przez Gminę Kościerzyna w partnerstwie z Powiatem Kościerskim i Gminą Lipusz w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014 – 2020.

W projekcie brały udział szkoły:

Z Gminy Kościerzyna:

  • Zespół Szkół w Skorzewie,
  • Zespół Kształcenia w Łubianie,
  • Szkoła Podstawowa w Kornem,
  • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Nowym Klinczu,
  • Zespół Kształcenia w Wielkim Klinczu,

Z Gminy Lipusz:

  • Zespół Szkół w Lipuszu.

W ramach projektu realizowane było wsparcie dla uczniów poprzez:

  • zajęcia pozalekcyjne z zakresu edukacji morskiej i żeglarskiej;
  • warsztaty z doradztwa zawodowego;
  • wyjazdy edukacyjne,
  • zajęcia żeglarskie na przystani w Garczynie
  • obozy żeglarskie.

W efekcie projektu 12 uczniów i 7 nauczycieli zdało egzamin i zdobyło patent żaglarza jachtowego, 1 nauczyciel zdobył uprawnienia ratownika wodnego, 1 nauczycielka zdobyła uprawnienia sternika motorowodnego i 1 nauczyciel uzyskał uprawnienia instruktora żeglarstwa.

W czasie pikniku jego uczestnicy brali udział  w zajęciach na przystani wodnej oraz korzystali z atrakcji survivalowych. Każdy chętny uczestnik projektu wraz ze swoją rodziną mógł udać się w krótki rejs żaglówką, pod opieką instruktora. Zorganizowano również wyścigi kajakowe oraz konkurs rzutu rzutką ratowniczą do celu. W zawodach brali udział zarówno uczniowie, jak i ich rodzice, nauczyciele oraz dyrektorzy szkół. Wszyscy zawodnicy z wielkim poświęceniem walczyli o jak najwyższe lokaty.

Wyniki konkursów

  • wyścig kajakowy nr 1:

I miejsce: Alan Zblewski, Marcin Błaszkowski

II miejsce: Zuzanna Felskowska, Ryszard Felskowski

III miejsce: Kuba Mejer, Zdzisław Mejer

  • wyścig kajakowy nr 2:

I miejsce:  Kinga Narloch, Eugeniusz Narloch

II miejsce:  Arkadiusz Markiewicz, Grzegorz Tuszkowski

III miejsce: Kuba Hefta, Daniel Hefta

  • rzut rzutką

I miejsce: Justyna Mikołajczyk

II miejsce: Ryszard Felskowski

III miejsce: Benedykt Skwierawski

Dużym zainteresowaniem cieszyły się dodatkowe atrakcje w postaci ścianki wspinaczkowej, wyścigu na skrzynkach czy zjazdu tyrolką.

W samo południe rozpoczęła się uroczystość oficjalnego zakończenie projektu. W imprezie uczestniczyli zaproszeni gości reprezentujący Partnerów Projektu w osobach:

  • Grzegorz Piechowski – Wójt Gminy Kościerzyna,
  • Mirosław Ebertowski – Wójt Gminy Lipusz,
  • Grzegorz Świtała – Zastępca Wójta Gminy Kościerzyna,
  • Wiesław Baryła – Dyrektor PCM Garczyn.

Uroczystość rozpoczęła się od zaprezentowania przygotowanej przez młodzież szanty „Ballada o Jakubie”.  Na scenie drobnymi upominkami uhonorowano reprezentację Gminy Kościerzyna w I Regatach o Puchar Marszałka Województwa Pomorskiego, które odbyły się 23 września br. na Jeziorze Wdzydzkim. Załoga płynęła w składzie: Agata Marcinkowska (sternik), Zuzanna Felskowska, Kinga Narloch, Malwina Zimmermann oraz Maksymilian Meier i zajęła III miejsce w swojej kategorii. Wszyscy uczniowie-uczestnicy projektu, nauczyciele i instruktorzy  otrzymali z rąk Panów Wójtów pamiątkowe gadżety. Dyrektorzy szkół, które uczestniczyły w projekcie, otrzymali bony upominkowe na zakupy dla swoich placówek. Następnie Panowie Wójtowie wręczyli nagrody laureatom poszczególnych konkursów piknikowych.

Po zakończeniu uroczystości wszyscy obecni dalej korzystali z przygotowanych atrakcji oraz piknikowego zaplecza cateringowego. Całej imprezie sprzyjała cudowna pogoda i przemiła atmosfera.

Aktualności

Teatrzyk Kamishibai w bibliotece w Skorzewie

Kamishibai wywodzi się z Japonii i oznacza dosłownie teatr obrazkowy lub teatr ilustracji. Przy tej technice opowiadania stosuje się drewnianą skrzynię na wzór parawanu z teatrzyku marionetek oraz przekładane plansze z obrazkami. To alternatywna forma czytania, która jeszcze mocniej pobudza dziecięcą wyobraźnię i pozwala na większe skupienie na treści bajki. Papierowy spektakl pozwala zabrać młodych słuchaczy w podróż do wyjątkowego świata teatru i literatury. Czytanie dzieciom rozbudza w nich ciekawość świata i wyrabia dobre nawyki.

Więcej

Dentobus odwiedził Szkołę Podstawową w Wielkim Podlesiu

17 grudnia 2024 roku do Szkoły Podstawowej w Wielkim Podlesiu zawitał DENTOBUS promujący dbanie przez dzieci o zęby. To element projektu Ministerstwa Zdrowia wspierający placówki oświatowe w aktywnym podejmowaniu przez nie działań prozdrowotnych dotyczących dzieci i uczniów, ale też wyposażający samych rodziców w wiedzę o stanie jamy ustnej ich dzieci.

Więcej