Aktualności

Powstrzymaj pijanego kierowcę!

Każdego dnia możesz spotkać na swojej drodze pijanego kierowcę. Pamiętaj, że stanowi on śmiertelne zagrożenie. Powstrzymanie nietrzeźwego kierującego to absolutna konieczność – w przeciwnym razie może dojść do tragedii. Sprawdź, jaka powinna być Twoja reakcja.

Po pierwsze, jeśli kiedykolwiek zauważysz dziwne zachowanie kierowcy na drodze, które może świadczyć o tym, że jest on pod wpływem alkoholu lub innych środków psychoaktywnych, niezwłocznie powiadom policję. Zadzwoń pod numer 112. Podczas rozmowy określ miejsce, w którym się znajdujesz i powiedz, jakie zachowania kierowcy wzbudzają Twój niepokój. Opisz jego samochód (numery rejestracyjne, marka, kolor).

Po zakończeniu rozmowy poczekaj na reakcję policji lub zastanów się, czy jesteś w stanie samodzielnie podjąć interwencję, pamiętając przy tym o swoim bezpieczeństwie. Możesz skonsultować swój plan działania telefonicznie z policjantem i np. jechać w bezpiecznej odległości za samochodem kierowanym przez nietrzeźwego, informując na bieżąco o trasie, którą pokonujesz.

Nigdy nie zapominaj o własnym bezpieczeństwie. Powstrzymaj się od podejmowania na własną rękę pościgów za pijanym kierowcą czy zajeżdżania mu drogi. Weź pod uwagę, że osoby pod wpływem alkoholu mogą być agresywne i stwarzać zagrożenie. Zawsze rozsądnie oceniaj sytuację, w jakiej się znajdujesz. Reaguj adekwatnie. Zrezygnuj z bezpośredniej interwencji, jeśli nietrzeźwy kierowca jest silniejszy fizycznie, rozdrażniony i pobudzony.

Możesz zdecydować się na fizyczne powstrzymanie kogoś od jazdy, jeśli masz przekonanie, że jego opór nie będzie duży lub będziesz w stanie bez trudu go przełamać (np. jeśli kierowca jest tak pijany, że ledwo trzyma się na nogach lub posiadasz znaczącą fizyczną przewagę). Zawsze warto poprosić drugą osobę, by pomogła Ci w interwencji. Wspólnie poczekajcie na przyjazd policji.

Jeśli kierowca, który wyraźnie jest pijany, zatrzyma się (np. na światłach czy na poboczu), możesz zareagować, korzystając z prawa do ujęcia sprawcy przestępstwa na gorącym uczynku. W ramach tzw. zatrzymania obywatelskiego możesz otworzyć drzwi samochodu pijanego kierowcy i wyciągnąć kluczyki, uniemożliwiając mu w ten sposób dalszą jazdę. Bądź stanowczy – wyraź swój sprzeciw wobec jazdy pod wpływem alkoholu, uświadom ryzyko, z jakim się wiąże. Możesz odwołać się do prawa i surowych kar za prowadzenie w stanie nietrzeźwości oraz do emocji, wskazując na możliwość spowodowania tragedii na drodze. Następnie poczekaj na przyjazd policji.

Pamiętaj – pijany kierowca to śmiertelne zagrożenie. Od tego, czy zareagujesz, może zależeć czyjeś życie. Nigdy nie przymykaj oka na niebezpieczne sytuacje na drodze.

Aktualności

Bezpłatna rehabilitacja dla dzieci rolników – wakacje 2025

KRUS podczas wakacji letnich ponownie zorganizuje bezpłatne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci rolników. Z turnusów mogą skorzystać dzieci urodzone w latach 2010-2018, których przynajmniej jedno z rodziców/opiekunów prawnych podlega ubezpieczeniu w KRUS, bądź dziecko uprawnione jest do renty rodzinnej. Pierwszeństwo w skierowaniu  na rehabilitację mają  dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności.

Więcej

KOMUNIKAT Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej

W związku ze zmianą ustawy z dnia 27 września 2024 r. o rencie socjalnej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2024.1615 z dnia 2024.11.04) Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościerzynie prosi wszystkich mieszkańców Gminy Kościerzyna pobierających zasiłek rodzinny, specjalny zasiłek opiekuńczy oraz fundusz alimentacyjny, a jednocześnie uprawnionych do renty socjalnej dla osób całkowicie niezdolnych do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, żeby do dnia 15 lipca 2025 r. do pokoju nr 6 na I piętrze dostarczyli zaświadczenie wydane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych o wypłaconym w miesiącu czerwcu 2025 roku dodatku dopełniającym do renty socjalnej.

Więcej