Aktualności

Stopień alarmowy (BRAVO) na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej

Prezes Rady Ministrów Donald Tusk podpisał zarządzenia dotyczące obowiązywania drugiego stopnia alarmowego (BRAVO) na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej oraz wobec polskiej infrastruktury energetycznej mieszczącej się poza jej granicami, a także drugiego stopnia alarmowego CRP (BRAVO–CRP) na całym obszarze RP.

Wprowadzone stopnie będą obowiązywały do 31 sierpnia 2024 r. do godz. 23:59.

Stopień BRAVO jest drugim w czterostopniowej skali stopni alarmowych i można go wprowadzić w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpienia zdarzeń o charakterze terrorystycznym, kiedy jednak konkretny cel ataku nie został zidentyfikowany.

Natomiast stopień alarmowy CRP  (BRAVO–CRP)  został wprowadzony w celu przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni.

Stopnie alarmowe są przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności.

Zadania organów państwa związane z wprowadzeniem stopni alarmowych zostały określone w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z 25 lipca 2016 r. w sprawie zakresu przedsięwzięć wykonywanych w poszczególnych stopniach alarmowych i stopniach alarmowych CRP. 

Do zadań tych w przypadku stopnia BRAVO należą m.in.:

  • prowadzenie przez Policję, Straż Graniczną lub Żandarmerię Wojskową wzmożonej kontroli dużych skupisk ludzkich;
  • prowadzenie wzmożonej kontroli obiektów użyteczności publicznej oraz innych obiektów potencjalnie mogących stać się celem ataków terrorystycznych;
  • zapewnienie dostępności w trybie alarmowym członków personelu wyznaczonego
    do wdrażania procedur działania na wypadek zdarzenia o charakterze terrorystycznym;
  • ostrzeżenie personelu o możliwych zagrożeniach;
  • obowiązek noszenia broni długiej oraz kamizelek kuloodpornych przez umundurowanych funkcjonariuszy lub żołnierzy bezpośrednio realizujących zadania związane z zabezpieczeniem miejsc i obiektów, które potencjalnie mogą stać się celem zdarzenia o charakterze terrorystycznym;
  • dodatkowe kontrole pojazdów, osób oraz budynków publicznych w rejonach zagrożonych;
  • wzmocnienie ochrony środków komunikacji publicznej oraz ważnych obiektów publicznych;
  • wprowadzenie zakazów wstępu do przedszkoli, szkół i uczelni osobom postronnym.

Podczas obowiązywania stopnia alarmowego należy zwracać szczególną uwagę na wszelkie niestandardowe sytuacje i potencjalne zagrożenia, na przykład:

  • nietypowo zachowujące się osoby,
  • pakunki,
  • torby lub plecaki pozostawione bez opieki w miejscach publicznych,
  • samochody (szczególnie transportowe) zaparkowane w pobliżu miejsc zgromadzeń.

Pamiętaj! Bezpieczeństwo w czasie obowiązywania stopni alarmowych uzależnione jest nie tylko od właściwego działania służb, ale także od dobrego przygotowania administratorów obiektów użyteczności publicznej, którzy zobowiązani są do prowadzenia wzmożonej kontroli, a także od czujności i reakcji wszystkich obywateli.

NIE LEKCEWAŻ ŻADNEJ INFORMACJI O ZAUWAŻONYM ZAGROŻENIU! NATYCHMIAST POWIADOM SŁUŻBY DZWONIĄC NA NUMER TEL.: 112.

Aktualności

Informacja o wprowadzonych stopniach alarmowych

Informujemy, że Premier Donald Tusk przedłużył do 28 lutego 2025 r. obowiązywanie na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stopnia alarmowego BRAVO (zarządzenie nr 135 z dnia 26 listopada 2024 r.) oraz stopnia alarmowego BRAVO-CRP (zarządzeniem nr 134 z dnia 26 listopada 2024 r.), a także stopnia alarmowego BRAVO – wobec polskiej infrastruktury energetycznej mieszczącej się poza jej granicami.

Więcej

Stypendia dla najzdolniejszych uczniów i studentów

28 listopada odbyła się uroczystość wręczenia Stypendiów Edukacyjnych Gminy Kościerzyna. Stypendia otrzymały osoby, które mogą pochwalić się nie tylko wysoką średnią ocen i udziałem w olimpiadach i konkursach, ale również osiągnięciami w działalności społecznej.

Więcej

Pomorski Tydzień Edukacji Prawnej – „Z administracją na TY”

W dniach 25, 26 i 27 listopada 2024 r. w Urzędzie Gminy Kościerzyna w ramach 10. Pomorskiego Tygodnia Edukacji Prawnej ogłoszonego przez Sąd Okręgowy w Gdańsku odbyły się spotkania z młodzieżą z terenu Powiatu Kościerskiego. W spotkaniach uczestniczyła młodzież ze Szkoły Podstawowej w Wielkim Podlesiu (uczniowie 4-5 klas), ze Szkoły Branżowej w Kościerzynie (uczniowie 1 klasy), ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Kościerzynie (uczniowie 8 klasy), ze Szkoły Podstawowej w Łubianie (uczniowie klas 6).

Więcej