Aktualności

Święto Matki Boskiej Zielnej w Muzeum Wdzydzach

Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach zaprasza na obchody Święta Matki Boskiej Zielnej – 15 sierpnia w godzinach 10:00 – 18:00.

W tradycji ludowej uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny znana jest jako dzień Matki Boskiej Zielnej, ponieważ tego dnia odbywa się święcenie ziół. Wierzono, że poświęcone w tym dniu kłosy zbóż, polne kwiaty i zioła nabierają szczególnej mocy magicznej – leczą choroby ludzi i zwierząt, chronią przed nieszczęściem i zarazą, strzegą przed czarami i urokiem, odwracają pioruny od chałupy i nie dopuszczają zła do obejść gospodarskich.

W tym szczególnym dniu ma gości odwiedzających Muzeum czeka mnóstwo atrakcji przybliżających zwyczaje związane z tym świętem i okresem dożynkowym:

  • Stoi byliczka na odłogu…„- widowisko dożynkowe w wykonaniu Teatru ZYMK, początek o godz. 13:00 przy chałupie z Nowego Barkoczyna (nr 32)
  • Prosiło się żytko… – warsztaty pieśni dożynkowych przy dworku z Piechowic (nr 21), od godz. 14:00
  • wicie i strojenie wieńca dożynkowego w zagrodzie ze Skorzewa (nr 16)
  • układanie „krutek” i bukietów z ziół w chałupie ze Starej Huty (nr 27)
  • kiermasz produktów pochodzenia naturalnego, sztuki ludowej i rękodzieła
  • obrzędowy wystrój zagród i kościoła

Ponadto o godzinie 8:00 w kościele ze Swornegaci odbędzie się uroczysta msza ze święceniem bukietów z ziół, zbóż, kwiatów i warzyw, bowiem jak głosi stare przysłowie tego dnia „każdy kwiatek woła – weź mnie do kościoła”.

Do zobaczenia we Wdzydzach!

Aktualności

Zwrot podatku akcyzowego dla rolników

Uwaga Rolnicy, Wójt Gminy Kościerzyna informuje, że producenci rolni, którzy są posiadaczami, współposiadaczami lub dzierżawcami gruntów rolnych położonych na terenie gminy Kościerzyna, mogą składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystanego do produkcji rolnej

Więcej

Komunikat Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego do właścicieli i zarządców obiektów budowlanych w związku z potencjalnymi zagrożeniami występującymi w okresie zimowym

Sezon jesienno-zimowy to okres występowania niekorzystnych warunków atmosferycznych, które mogą spowodować uszkodzenie obiektu budowlanego lub sprowadzić zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska. Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego przypomina, że w takiej sytuacji, zgodnie z art. 61 pkt 2 ustawy − Prawo budowlane, właściciele i zarządcy zobowiązani są do zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu budowlanego.

Więcej