Aktualności

Święto Matki Boskiej Zielnej w Muzeum Wdzydzach

Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach zaprasza na obchody Święta Matki Boskiej Zielnej – 15 sierpnia w godzinach 10:00 – 18:00.

W tradycji ludowej uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny znana jest jako dzień Matki Boskiej Zielnej, ponieważ tego dnia odbywa się święcenie ziół. Wierzono, że poświęcone w tym dniu kłosy zbóż, polne kwiaty i zioła nabierają szczególnej mocy magicznej – leczą choroby ludzi i zwierząt, chronią przed nieszczęściem i zarazą, strzegą przed czarami i urokiem, odwracają pioruny od chałupy i nie dopuszczają zła do obejść gospodarskich.

W tym szczególnym dniu ma gości odwiedzających Muzeum czeka mnóstwo atrakcji przybliżających zwyczaje związane z tym świętem i okresem dożynkowym:

  • Stoi byliczka na odłogu…„- widowisko dożynkowe w wykonaniu Teatru ZYMK, początek o godz. 13:00 przy chałupie z Nowego Barkoczyna (nr 32)
  • Prosiło się żytko… – warsztaty pieśni dożynkowych przy dworku z Piechowic (nr 21), od godz. 14:00
  • wicie i strojenie wieńca dożynkowego w zagrodzie ze Skorzewa (nr 16)
  • układanie „krutek” i bukietów z ziół w chałupie ze Starej Huty (nr 27)
  • kiermasz produktów pochodzenia naturalnego, sztuki ludowej i rękodzieła
  • obrzędowy wystrój zagród i kościoła

Ponadto o godzinie 8:00 w kościele ze Swornegaci odbędzie się uroczysta msza ze święceniem bukietów z ziół, zbóż, kwiatów i warzyw, bowiem jak głosi stare przysłowie tego dnia „każdy kwiatek woła – weź mnie do kościoła”.

Do zobaczenia we Wdzydzach!

Aktualności

Wójt otrzymał wotum zaufania i absolutorium

7 czerwca odbyła się absolutoryjna sesja Rady Gminy Kościerzyna, podczas której radni pozytywnie ocenili działalność wójta w 2022 roku, udzielając Grzegorzowi Piechowskiemu wotum zaufania oraz absolutorium z tytułu wykonania budżetu.

Więcej

Rotembark ma nowego sołtysa

Środowa sesja absolutoryjna Rady Gminy Kościerzyna rozpoczęła się od powitania nowej sołtys sołectwa Rotembark. Środowa sesja absolutoryjna Rady Gminy Kościerzyna rozpoczęła się od powitania nowej sołtys sołectwa Rotembark. Funkcję tę objęła Pani Ludwika Szwichtenberg.

Więcej

Pożyczka inwestycyjna dla mikro i małych przedsiębiorstw

Informujemy przedsiębiorców o możliwości uzyskania pożyczki na inwestycje realizowane na terenie województwa pomorskiego, które będą związane z: poprawą potencjału konkurencyjnego; poprawą zdolności do rozszerzenia działalności o nowe produkty lub usługi; zwiększeniem produktywności; koniecznością dostosowania prowadzonej działalności do ograniczeń w utrzymywaniu kontaktów bezpośrednich.

Więcej