Aktualności

Święto Matki Boskiej Zielnej w Muzeum Wdzydzach

Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach zaprasza na obchody Święta Matki Boskiej Zielnej – 15 sierpnia w godzinach 10:00 – 18:00.

W tradycji ludowej uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny znana jest jako dzień Matki Boskiej Zielnej, ponieważ tego dnia odbywa się święcenie ziół. Wierzono, że poświęcone w tym dniu kłosy zbóż, polne kwiaty i zioła nabierają szczególnej mocy magicznej – leczą choroby ludzi i zwierząt, chronią przed nieszczęściem i zarazą, strzegą przed czarami i urokiem, odwracają pioruny od chałupy i nie dopuszczają zła do obejść gospodarskich.

W tym szczególnym dniu ma gości odwiedzających Muzeum czeka mnóstwo atrakcji przybliżających zwyczaje związane z tym świętem i okresem dożynkowym:

  • Stoi byliczka na odłogu…„- widowisko dożynkowe w wykonaniu Teatru ZYMK, początek o godz. 13:00 przy chałupie z Nowego Barkoczyna (nr 32)
  • Prosiło się żytko… – warsztaty pieśni dożynkowych przy dworku z Piechowic (nr 21), od godz. 14:00
  • wicie i strojenie wieńca dożynkowego w zagrodzie ze Skorzewa (nr 16)
  • układanie „krutek” i bukietów z ziół w chałupie ze Starej Huty (nr 27)
  • kiermasz produktów pochodzenia naturalnego, sztuki ludowej i rękodzieła
  • obrzędowy wystrój zagród i kościoła

Ponadto o godzinie 8:00 w kościele ze Swornegaci odbędzie się uroczysta msza ze święceniem bukietów z ziół, zbóż, kwiatów i warzyw, bowiem jak głosi stare przysłowie tego dnia „każdy kwiatek woła – weź mnie do kościoła”.

Do zobaczenia we Wdzydzach!

Aktualności

Ruszyły zapisy na BEZPŁATNY kurs haftu kaszubskiego!

Lokalna Organizacja Turystyczna „Serce Kaszub” realizuje projekt pn. „Teodora Gulgowska- postać, która rozwinęła kulturę kaszubską i aktywizowała zawodowo kobiety z obszarów wiejskich”. Na realizację projektu otrzymaliśmy darowiznę z Fundacji Totalizatora Sportowego w programie „Z kobietami-patriotkami”.

Więcej

Przedszkolaki w roli gminnych radnych

Urząd Gminy Kościerzyna odwiedzili dzisiaj przemili goście z Przedszkola nr 7 w Kościerzynie. Na chwilę dzieci zajęły miejsca gminnych radnych, a nad porządkiem obrad czuwali nowi przewodniczący. Obrady były wesołe, merytoryczne i zaowocowały nowymi pomysłami!

Więcej