Rozwój energetyki morskiej i elektrownia jądrowa. Nowe linie kolejowe projektowane w ramach CPK. To tylko niektóre wielkie inwestycje infrastrukturalne, które wpłyną na nasz region i generować będą nowe potrzeby inwestycyjne. Wszystkie zasadnicze rozstrzygnięcia w tym zakresie będą wynikały z Planu Zagospodarowania Przestrzennego Pomorza w perspektywie roku 2050. Obecny Plan obowiązuje już 8 lat. Przyszedł czas na jego aktualizację. Każdy mieszkaniec może złożyć swoje propozycje. Jak to zrobić?
Wnioski można składać do 31 sierpnia 2024 r.
Zagospodarowanie przestrzenne
Plan Zagospodarowania Przestrzennego to bardzo istotny dokument. Od niego zależy to jak będziemy kształtować przestrzeń regionu, gdzie będziemy koncentrować działania związane z ochroną przyrody czy krajobrazu, a gdzie wzmacniać powiązania transportowe czy energetyczne. Plan określa między innymi podstawowe elementy sieci osadniczej wraz z jej powiązaniami komunikacyjnymi i infrastrukturalnymi oraz system obszarów chronionych. Rolą planu jest ponadto określenie rozmieszczenia inwestycji celu publicznego o znaczeniu ponadlokalnym.
– Od uchwalenia planu minęło już 8 lat. Jak każdy dokument tak i Plan Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Pomorskiego wymaga wprowadzenia zmian i aktualizacji – wyjaśnia Jakub Pietruszewski, dyrektor Pomorskiego Biura Planowania Regionalnego.
Jak każdy dokument i ten wymaga zmian i ten proces właśnie się rozpoczął.
To ważny dokument
W marcu bieżącego roku Zarząd Województwa Pomorskiego dokonał okresowej oceny obowiązującego Planu.
– Przed nami jest wiele wyzwań związanych np. z adaptacją do zmian klimatycznych, ochroną bioróżnorodności czy bezpieczeństwem energetycznym i demografią. W najbliższych kilkunastu latach będą realizowane na Pomorzu liczne inwestycje z obszaru energetyki. Chodzi o morską energetykę wiatrową, elektrownie jądrową czy inwestycje w zakresie infrastruktury transportu. W tym wypadku dotyczy to nowych linii kolejowych w ramach projektu Centralny Port Komunikacyjny – opowiada dyrektor PBPR.
Aktualizacja planu zagospodarowania przestrzennego pomoże znaleźć odpowiedź na pytania np. jak skuteczniej i efektywniej chronić zasoby przyrodnicze, kulturowe i krajobrazowe. Z drugiej wskaże miejsca i obszary, na których należy reaktywować linie kolejowe lub zbudować nowe drogi, czy tez zlokalizować obwodnice miast lub obejścia miejscowości. Co trzeba zrobić, aby zgłosić wnioski?
Jak zgłosić wnioski?
Procedura zgłaszania wniosków jest bardzo prosta. Można to zrobić pocztą tradycyjną lub elektroniczną, wysyłając uwagi do Pomorskiego Biura Planowania Przestrzennego.
– Najwygodniej będzie to jednak zrobić on-line. Na naszej stronie internetowej uruchamiamy specjalny formularz – mówi Pietruszewski.
Można również swoje propozycje do uwzględnienia w Planie za pomocą platformy ePUAP. Co ważne, należy to zrobić do 31 sierpnia 2024 r. Wnioski złożone po tym terminie nie będą rozpatrywane. Działa już specjalna zakładka na stronie internetowej PBPR poświęcona zmianom planu.