Aktualności

Ulica Rzemieślnicza w Wielkim Klinczu będzie zmodernizowana

Wójt Gminy Kościerzyna Grzegorz Piechowski oraz Skarbnik Elżbieta Moskal w dniu 29 grudnia 2020 r. podpisali umowę z Zarządem Województwa Pomorskiego na dofinansowanie przebudowy ulicy Rzemieślniczej w Wielkim Klinczu. Odcinek drogi o długości 1,65 km zyska nową nawierzchnię, w większości będzie to zmiana z nawierzchni szutrowej na asfaltową.

Obecnie są przygotowywane dokumenty potrzebne do ogłoszenia przetargu. Droga ma zostać wybudowane z zachowaniem procedury „zaprojektuj i wybuduj”, nie obędzie się zapewne bez wykorzystania specustawy drogowej (ZRID), ponieważ dzisiejsza szerokość drogi nie odpowiada standardom i w niektórych miejscach ma tylko ok. 3 metrów, a założenie to jezdnia asfaltowa o szerokości 5 metrów plus pobocza. Na nowo wybudowanej drodze planuje się wprowadzenie strefy zamieszkania.

Termin realizacji wskazany we wniosku to maksymalnie koniec lipca 2022 roku.

Kosztorysowa wartość przedsięwzięcia: 2,2 mln zł. Środki pozyskane w formie dotacji to kwota 1,4 mln zł. Jest to maksymalne możliwe dofinansowanie na poziomie 63,63% kosztów kwalifikowanych. Gmina Kościerzyna powyższe środki pozyskała z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Aktualności

Kościerzyna – Policjanci z Kościerzyny odwiedzili Zespół Szkół w Wąglikowicach

28 maja 2025 r. Zespół Szkół w Wąglikowicach gościł funkcjonariuszy z prewencji kryminalnej Komendy Powiatowej Policji w Kościerzynie. Miało to na celu przypomnienie zasad bezpiecznego poruszania się po drogach oraz promowanie właściwych postaw w sytuacjach zagrożenia. Wydarzenie wpisuje się w działania profilaktyczne policji prowadzone w ramach edukacji dla bezpieczeństwa.

Więcej

Piknik Rodzinny i obchody 81. rocznicy Boju pod Łubianą

W niedzielę, 25 maja 2025 roku, odbył się Piknik Rodzinny wraz z Obchodami 81. rocznicy Boju pod Łubianą. Wydarzenie to przyciągnęło ponad 400 mieszkańców. Rozpoczęło się mszą świętą w kościele św. Maksymiliana, po której uczestnicy oddali hołd poległym podczas apelu przy obelisku, przygotowanym przez harcerzy i grupę rekonstrukcyjną Gryfa Pomorskiego z Męcikału.

Więcej