Aktualności

Wdzydze. Odbyły się I Regaty o Puchar Marszałka Województwa Pomorskiego

Za nami pierwsze regaty o Puchar Marszałka Województwa Pomorskiego! Było to wielkie święto żeglarstwa. 23 września we Wdzydzach spotkali się uczniowie z całego województwa biorący udział w projekcie „Pomorskie Żagle Wiedzy”. Sprawdzili nabyte w trakcie obozów i warsztatów umiejętności oraz przetestowali jachty kupione w ramach projektu „100 łodzi żaglowych na 100-lecie zaślubin Polski z Morzem”.

Uczestników przywitali we Wdzydzach marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk oraz wójt gminy Kościerzyna Grzegorz Piechowski. Młodzież ścigała się na wodach jeziora Wdzydze w dwóch grupach: podstawowej i zaawansowanej. Zawody zostały rozegrane zgodnie z przepisami regatowymi żeglarstwa World Sailing. W składzie każdej załogi znajdowało się od 3 do 5 osób.

Liczę, że dzisiejsze zmagania na wodzie uwolnią wśród uczestników ducha rywalizacji i pozwolą im sprawdzić umiejętności w praktyce. Życzę wszystkim udanej zabawy i niezapomnianych wrażeń. Niech te Pierwsze Regaty będą okazją do odkrycia waszych talentów i pasji.

Mieczysław Struk – marszałek województwa pomorskiego

W kategorii początkujących zwyciężyła drużyna z gminy Kobylnica. Reprezentacja gminy Kościerzyna w składzie: Agata Marcinkowska (sternik), Zuzanna Felskowska, Kinga Narloch Malwina Zimmermann oraz Maksymilian Meier zajęła trzecie miejsce. W grupie zaawansowanej najszybsza okazała się załoga z gminy Cedry Wielkie. Najlepsi żeglarze otrzymali pamiątkowe statuetki i medale.

Życzę Wam, by to święto żeglarskie, którego dzisiaj jesteśmy uczestnikami, trwało. Żeby było Waszą pasją. Bycie we wspólnocie żeglarskiej to jest nauka życia, która sprawia, że jesteśmy bardziej odpowiedzialni, bardziej otwarci na drugiego człowieka. Dziękuję wszystkim, którzy byli zaangażowani w realizację tego projektu i którzy będą nadal go realizować, bo, jak pan marszałek dzisiaj zapewnił, kolejny rok przed nami. W tym kolejnym roku jest plan, żeby ten projekt trwał. Tego sobie życzmy.

Grzegorz Piechowski – wójt gminy Kościerzyna

Do żeglarskiej rywalizacji przystąpiły również załogi złożone z reprezentacji samorządów. W tej kategorii zwyciężyła gmina Sierakowice.

Zawodom towarzyszył piknik edukacyjny, który zorganizowany został przy Centrum Usług Turystycznych. Uczniowie mogli podszkolić sztukę wiązania węzłów żeglarskich, zapoznać się z budową jachtu i utrwalić zasady udzielania pierwszej pomocy. Swoje stoiska wystawił również Kaszubski Park Krajobrazowy, Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny, Powiatowe Centrum Młodzieży w Garczynie, czy Akwarium Gdyńskie. Odbył się również koncert szantowy i karaoke, a dla uczestników regat i pikniku przygotowano poczęstunek.


Projekt „Pomorskie Żagle Wiedzy” realizowany jest dzięki wsparciu ze środków Unii Europejskiej. Uczestniczy w nim 120 szkół z całego regionu, łącznie ok. 7 tys. uczniów i 750 nauczycieli.

Partnerami projektu są: Departament Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku, Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku oraz Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu im, Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku.

Aktualności

Wójt otrzymał wotum zaufania i absolutorium

7 czerwca odbyła się absolutoryjna sesja Rady Gminy Kościerzyna, podczas której radni pozytywnie ocenili działalność wójta w 2022 roku, udzielając Grzegorzowi Piechowskiemu wotum zaufania oraz absolutorium z tytułu wykonania budżetu.

Więcej

Rotembark ma nowego sołtysa

Środowa sesja absolutoryjna Rady Gminy Kościerzyna rozpoczęła się od powitania nowej sołtys sołectwa Rotembark. Środowa sesja absolutoryjna Rady Gminy Kościerzyna rozpoczęła się od powitania nowej sołtys sołectwa Rotembark. Funkcję tę objęła Pani Ludwika Szwichtenberg.

Więcej

Pożyczka inwestycyjna dla mikro i małych przedsiębiorstw

Informujemy przedsiębiorców o możliwości uzyskania pożyczki na inwestycje realizowane na terenie województwa pomorskiego, które będą związane z: poprawą potencjału konkurencyjnego; poprawą zdolności do rozszerzenia działalności o nowe produkty lub usługi; zwiększeniem produktywności; koniecznością dostosowania prowadzonej działalności do ograniczeń w utrzymywaniu kontaktów bezpośrednich.

Więcej