Aktualności

Wkrótce ruszy program profilaktyki i wczesnego wykrywania osteoporozy

Gmina Kościerzyna zdobyła 252 000 zł na profilaktykę wczesnego wykrywania osteoporozy. Dzięki dotacji od Ministerstwa Zdrowia do 2025 roku realizowany będzie program polityki zdrowotnej zaprojektowany do walki z chorobą zwaną cichym złodziejem kości.

Osteoporoza to układowa choroba szkieletu, charakteryzująca się zwiększonym ryzykiem złamań kości. W Polsce w 2018 r. na osteoporozę chorowało 2,1 mln osób, z czego 1,7 mln stanowiły kobiety. Jako spowodowane osteoporozą zaklasyfikowano w 2018 r. 120 tys. złamań. Celem konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Zdrowia jest objęcie interwencjami w zakresie profilaktyki osteoporozy przede wszystkim jak największej liczby osób z gmin o niewielkiej liczbie mieszkańców i znajdujących się na obszarach wiejskich.

Nasza gmina znalazła się na liście rankingowej zaakceptowanych wniosków, co oznacza, że w ciągu dwóch miesięcy przyjmiemy do realizacji program polityki zdrowotnej mający na celu edukację w zakresie osteoporozy oraz jej wczesnego wykrywania. W planach są między innymi: badania ryzyka zachorowania na osteoporozę, pomiary gęstości kości oraz konsultacje lekarskie, a także szkolenia i działania informacyjno-edukacyjne.

O szczegółach będziemy informowali na bieżąco po wyłonieniu realizatora programu.

Aktualności

Wykazanie do dzierżawy

Wójt Gminy Kościerzyna zgodnie z  art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (jedn. tekst Dz. U z 2023 r. poz. 344 ze zm.) wykazuje do dzierżawy nieruchomości

Więcej

Méster Bëlnégò Czëtaniô 2023

W dniu 27 listopada w Szkole Podstawowej w Nowym Klinczu odbyły się gminne eliminacje konkursu czytania w języku kaszubskim Méster Bëlnégò Czëtaniô. Udział wzięło 48 uczniów ze szkół działających na terenie gminy Kościerzyna.

Więcej