W dniu 8 września 2024 roku z inicjatywy Sołtysa oraz Rady Sołeckiej zorganizowano jednodniową wycieczkę autokarową do Wejherowa – „Duchowej Stolicy Kaszub”.
Wycieczka stanowiła kontynuację cyklicznego zwiedzania przez mieszkańców sołectwa miast na terenie województwa pomorskiego z uwzględnieniem miejsc o bogatych walorach historyczno-architektonicznych, przyrodniczych oraz miejsc pamięci.
Po przybyciu do Wejherowa, na miejscu na uczestników oczekiwała pani przewodnik. W trakcie prawie pięciogodzinnego pobytu na terenie miasta z udziałem pani przewodnik zaprezentowano ciekawą historię Wejherowa – jedynego miasta prywatnego na Pomorzu i ostatniego ustanowionego na prawie chełmińskim. Uczestnicy wycieczki przeszli Szlakiem Drogi Krzyżowej Kalwarii Wejherowskiej w leśnym kompleksie, gdzie w ciekawy sposób zapoznano się z kaplicami oraz historią ich budowy, była okazja ich zwiedzania wewnątrz. Następnie zwiedzanie starego cmentarza z kwaterami m.in. obrońców wybrzeża z 1939 r. Park Przebendowskich z Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej wraz Książnicą prof. G. Labudy oraz ze stałymi wystawami. Po przerwie obiadowej zwiedzanie Kolegiaty św, Trójcy oraz kościoła zakonnego franciszkanów pw. św Anny i wielu zabytków i parków na terenie miasta. Zakończeniem pobytu w mieście Jakuba Wejhera było wspólne zdjęcie pod pomnikiem założyciela.
Ostatnim etapem całodniowej wycieczki było zwiedzanie oddalonego o 9 km od Wejherowa kompleksu 250 ha lasów sosnowych – Piaśnica. To miejsce masowych egzekucji około 12.000 ofiar na przełomie lat 1939-1940, wśród których większość to mieszkańcy północnych Kaszub, również ofiar pochodzących z naszych stron. Zwiedzanie w zadumie pod opieką pani przewodnik, która przekazała wiele interesujących informacji o ofiarach oraz faktach związanych z tym miejscem.
W godzinach wieczornych przy dopisującej tego dnia pogodzie powrót do Czarliny, wszyscy zadowoleni i pełni wrażeń z mijającego dnia.
Oprac. J. Landowski