W dniu 11 września 2021 roku z inicjatywy Sołtysa i Rady Sołeckiej Sołectwa Czarlina po rocznej przerwie zorganizowano dla mieszkańców sołectwa wycieczkę integracyjną do Kwidzyna i Grudziądza, w której uczestniczyło 37 osób.
Pierwszym etapem całodniowej wycieczki było zwiedzanie zespołu zamkowo-katedralnego w Kwidzynie. W trakcie zwiedzania muzeum zamku poznaliśmy kilkuset letnią historię miasta i związanych z nim budowli architektonicznych. Poza historycznymi przeznaczeniami pomieszczeń i ich wykorzystaniem w przeszłości, atrakcję stanowiły ekspozycje na wystawach stałych. W części piwnicznej służącej w średniowieczu jako magazyny żywnościowe w przestronnych pomieszczeniach mieliśmy okazję podziwiać ekspozycje wyrobów ze szkła, archeologiczną oraz narzędzi tortur. W gdanisku – najdłuższym w Europie (54 m) – znalazła swoje miejsce wystawa bogato prezentująca sztukę i kulturę materialną Dolnego Powiśla (przedmioty codziennego użytku i rzeźba). Zakończeniem zwiedzania zamku była nowatorska wystawa ukazująca bogactwo przyrody Polski Północnej od środowiska wodnego do lasów i pól, która zajmowała całą kondygnacje i stanowiła doskonałą lekcję o otaczającym nas świecie roślin i zwierząt.
Następnie udaliśmy się do Katedry połączonej z zamkiem stanowiącej zespół warowny związany z kapitułą pomezańską, a w niej krypta wielkich mistrzów, kaplica błogosławionej Doroty oraz wnętrza Katedry z bogatą polichromią na ścianach, dzieła mistrzów malarstwa oraz eksponaty z różnych okresów jej istnienia. Przekazane wiadomości o Kwidzynie i jego zabytkach były zasługą wspaniałych przewodników muzeum i katedry. Opowieści były ciekawe i zostały zaprezentowane w sposób i zrozumiały dla każdego.
Na drugą część wycieczki autokarem udaliśmy do oddalonego o ponad 30 km Grudziądza. Po przybyciu na miejsce przewodnik na wstępie zaprezentowała historię miasta, następnie spacer z historią w tle rozpoczął się od jedynej zachowanej bramy miejskiej – Bramy Wodnej, dalej biegnie wzdłuż nurtu Wisły tuż obok malowniczego zespołu spichrzy z charakterystycznymi dla miasta ich czerwonymi murami. Z wieży Klimek na wzgórzu zamkowym podziwiać można było przepiękną panoramę miasta z jego okolic. Zwiedzając miasto w kierunku centrum poznaliśmy bogatą architekturę budowli powstających na przestrzeni wieków jego istnienia, między innymi kościoły, Kolegium Jezuickie, kamienice z estetycznymi odrestaurowanymi fasadami. Zakończeniem spaceru po Grudziądzu był Rynek z usytuowanym w jego centrum pomnikiem Żołnierza Polskiego. Po kilkugodzinnym spacerze był czas na regenerację sił i dalsze indywidualne spacery po krętych uliczkach Grudziądza. Zakończeniem całodniowej wycieczki było wspólne zdjęcie uczestników na tle zespołu spichrzowego
Główny cele organizacyjny wycieczki został spełniony w całości tj. wspólna integracja uczestników, czas na rozmowy, wspomnienia oraz wytchnienie od monotonii dnia codziennego. Korzystając z fachowej wiedzy przewodników w trakcie spacerów w przeszłość mieliśmy okazję poznania historii, kultury i sztuki miast związanych w przeszłości blisko z naszym regionem. Pomimo niesprzyjających prognoz, pogoda dopisała przez cały dzień.
Nadesłane: Sołtys Czarliny Józef Landowski
Na zdjęciach: wycieczka mieszkańców Czarliny