29 sierpnia w Kornem odbędą się Dożynki Gminne. Początek uroczystości o godzinie 14.00 Mszą Św. Polową na boisku sportowym.
Podczas Dożynek Gminnych działać będzie mobilny punkt szczepień przeciw COVID-19, mobilne biuro Spisowe Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań oraz Punkt Informacyjny Programu „Czyste Powietrze”, w którym będzie można dowiedzieć się o możliwościach pozyskania dotacji na wymianę źródła ogrzewania i termomodernizację budynków.
Starostowie Dożynek 2021 w Kornem
Starostami Dożynek w 2021 roku są Państwo Agnieszka i Józef Czerwińscy, którzy prowadzą 24,7 hektarowe gospodarstwo w Kornem. Gospodarstwo posiada 15,7 ha gruntów rolnych o bonitacji gleb od V do VI klasy, 5 ha użytków zielonych oraz 4 ha lasów. Struktura zasiewów nie różni się od innych gospodarstw na terenie Kaszub, są to: zboża, kukurydza, ziemniaki. Obsada zwierzęca w gospodarstwie to 28 sztuk bydła, w tym 24 opasy. Gospodarstwo rolne prowadzone jest przez współmałżonków od 24 lat.
Państwo Agnieszka i Józef Czerwińscy mają 3 synów: Robert ma 27 lat, Mateusz – 24 lata i Sebastian w wieku 15 lat. Pan Józef (52 lata) z wykształcenia jest szewcem, pracował w Zakładach Obuwniczych Neptun w Starogardzie Gdańskim, skąd pochodzi. Gospodarstwo przejął po rodzicach małżonki w roku 1998. Pani Agnieszka (47 lat) z wykształcenia jest ceramikiem i pracuje w Zakładach Porcelany Stołowej LUBIANA w Łubianie, a po pracy pomaga w gospodarstwie rolnym. Do jej obowiązków należą przede wszystkim dom i hodowla drobiu. W ciągu roku hodowla osiąga około 100 sztuk na potrzeby własnej konsumpcji, daje też przetwory z nabiału dla całej rodziny.
Warto podkreślić, że gdy gospodarze przejęli gospodarstwo, nie przynosiło ono dochodu i nie było w nim maszyn do obróbki areału. Dzisiaj dzięki zaangażowaniu i ciężkiej pracy w gospodarstwie pracuje niezbędny sprzęt rolniczy: ciągniki ze sprzętem towarzyszącym oraz inne maszyny i urządzenia do pracy na roli. Gospodarstwo korzysta też z dotacji dopłat obszarów wiejskich.
Pasją pana Józefa są filmy o tematyce geograficznej i przyrodniczej. Pani Agnieszka wolny czas poświęca przede wszystkim na zabawę z wnuczkiem Szymonkiem. Pani Agnieszka prowadzi gospodarstwo jako 3 pokolenie, a najmłodszy z synów Sebastian przejmie pałeczkę i będzie kontynuować rolniczy zawód, obecnie uczy się jako mechanik maszyn rolniczych.