Dnia 25 marca 2023 roku w sali wiejskiej w Loryńcu, odbyła się premiera filmu „Jutro będzie padać” znanego również pod drugim tytułem „Witro będzie regnen”.
Film wyprodukowany przez Fundację „Aby chciało się chcieć” jest fabularnym filmem pełnometrażowym trwającym 77 min. Akcja rozgrywa się na terenie Pomorza, w latach 30-tych i 40-tych. Relacje Polaków, Niemców i Kaszubów żyjących obok siebie, pokazane w tym filmie, dla nas autochtonów to nic nowego, ale dla społeczeństwa nie znającego pełnej historii Kaszub, mogą wydawać się bardzo skomplikowane. W filmie przedstawiono losy dwóch braci Jażdżewskich, którzy w wyniku różnych zdarzeń zachodzących w trudnym okresie wojennym, jeden walczy w szeregach Wermachtu, drugi trafia do partyzantki Gryfa Pomorskiego. Do tego dochodzi miłość do jednej dziewczyny i to w dodatku Niemki. Inspiracją do stworzenia filmu, była dyskusja, która rozbrzmiewała, nie tak dawno w mediach, wokół tematu „Dziadka z Wermachtu”.
Reżyserem i scenarzystą jest Sebastian Karaśkiewicz, zdjęcia wykonał Piotr Zatoń, muzykę Paweł A. Nowak, planem filmowym zajmowała się Ewelina Karczewska Luhm. Główne role zagrali: Katarzyna Kiedrowska-Zagozdon ( jako Maria Jażdżewska), Dominik Szyca i Maksymilian Pluto-Prądzyński ( jako bracia Jażdżewscy), Aisha Jordan ( jako Ewa Miller), Bartosz Stachowiak ( jako Józef Jażdżewski), Maciej Mielewczyk ( jako Erik Webber). Ponadto zaangażowani byli Artur Zagozdon, Mariusz Mówka, Monika Kapiszka, Karolina Ewa Niemczyk, Łukasz Luhm, Magdalena Marcholewska, Iwona Ewa Klinger i wiele jeszcze innych osób.
Film, który wciąż jest prezentowany na licznych pokazach w wielu pomorskich miejscowościach, przyjmowany jest z entuzjazmem i wzruszeniem. Aktorzy i twórcy pojawiający się na spotkaniach , otrzymują gromkie brawa i gratulacje. Pokazanie i przypomnienie trudnych wyborów Kaszubów z perspektywy ich samych, na dużym ekranie i ponowne otworzenie polemiki o wartościach i tożsamości kaszubskiej, utwierdza autorów tego filmu, że temat przeszłości historycznej nadal jest żywy i aktualny w rodzinach kaszubskich.
Pokaz w Loryńcu, na który przybyła liczna publiczność, zorganizowała Biblioteka Publiczna i Koło Gospodyń Wiejskich z Loryńca.
Lucyna Czaja